بیماری پوستی
۱۸ اسفند ,۱۳۹۷

انواع بیماری پوستی را بهتر بشناسید

آیا می‌دانستید که پوست، بزرگترین اندام بدن شماست؟ هم از لحاظ وزن – بین ۶ تا ۹ پوند – و هم از لحاظ مساحت – حدود ۲ یارد مربع. پوست شما درون بدن‌تان را از دنیای خارج جدا می‌کند، شما را از ویروس‌ها و باکتری‌ها محافظت می‌کند و به طور مرتب دمای بدن‌تان را تنظیم می‌کند. اما بیماری پوستی نیز همیشه در کمین شما است.

شرایطی مانند تحریک، کنده شدن، یا التهاب پوست شما می‌تواند نشان ها و علائمی نظیر قرمزی، کبودی، سوختگی و خارش ایجاد کنند. آلرژی ها، محرک ها، خصوصیات ژنتیکی و بیماری پوستی و ضعف دستگاه ایمنی می‌تواند منجر به آماس پوست، متراکم شدن و دیگر شرایط خاص گردند. بسیاری از نمونه های بیماری پوستی نظیر جوش و آکنه نیز بر روی ظاهر شما تاثیر منفی می‌گذارند. همچنین پوست شما می‌تواند مبتلا به چند نوع سرطان متفاوت شود.

انواع بیماری پوستی را بهتر بشناسید

در ادامه نکاتی کلیدی در مورد مرسوم‌ترین نمونه‌های بیماری پوستی را ارائه می‌کنیم:

بیماری پوستی آکنه

بیماری ای که بر روی غده های ترشح کننده‌ی چربی پوست اثر می‌گذارد. سوراخ‌های کوچک روی پوست شما یا همان منافذ پوستی، با این غده های ترشح کننده‌ی چربی در ارتباط هستند. اصطلاحا به این کانال متصل کننده پیازک گفته می‌شود. این غده ها ماده ای تولید می‌کنند که به آنها چربی چوست گفته می‌شود. زمانی که این پیازک متصل کننده دچار انسداد می‌شود،‌تبدیل به یک جوش می‌شود. آکنه شایع‌ترین بیماری پوستی است. تقریبا ۸۰ درصد انسان‌ها در طول زندگی خود با این بیماری مواجه می‌شوند. درمان زود هنگام،‌بهترین راه برای جلوگیری از به جای ماندن آثار و زخم‌ها می‌باشد. دکتر شما ممکن است راه حل های بدون دارو و طبیعی یا داروهای شیمیایی را برای رفع آنها تجویز کند.

اگزما

این بیماری همچنین با نام حساسیت آماس پوستی نیز شناخته می‌شود و یک بیماری پوستی طولانی مدت است. شایع ترین نشانه‌های آن خشکی پوست و خارش، نواحی قرمز بر روی نواحی آرنج، پشت گوش‌ها و بر روی دست‌ها و پاها می‌باشد. در حال حاضر آزمایش مشخصی برای تشخیص اگزمای پوستی وجود ندارد و دکتر باید با توجه به اطلاعات شخصی و خانوادگی شما اتکا کند.

بیماری پوستی

کهیر

برآمدگی‌های قرمز و بعضا همراه با خارش بر روی پوست. معمولا این بیماری پوستی واکنشی به یک دارو یا غذای حساسیت زا می‌باشد به همین دلیل افرادی که آلرژی‌های مختلفی دارند،‌بیشتر در معرض ابتلا به کهیر می‌باشند. دلایل دیگر می‌تواند مسری و یا استرس باشد. کهیر بسیار شایع است و معمولا خود به خود رفع می‌شود اما در صورتی که شدید باشد باید به پزشک مراجعه نمود.

زرد زخم

یک بیماری پوستی عفونتی که از باکتری خاصی به نام استافیلوکوکال و یا در مواردی از باکتری استرپتوکوکوس ایجاد می‌شود. در کودکانی بین سنین ۲ تا ۶ سال بسیار شایع است. معمولا زمانی آغاز می‌شود که باکتری از طریقی مانند بریدگی، خراش یا نیش حشرات وارد پوست شود. نشانه های آن با زخم هایی جوش مانند که با پوستی قرمز شده احاطه شده اند شروع می‌شود. این زخم‌ها معمولا بر روی صورت، پاها و بازوان شما اتفاق می‌افتند. این زخم ها معمولا چرکین هستند و بعد از چند روز تخلیه می‌شوند و لایه‌ی خشک قطوری ایجاد می‌کنند. معمولا استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان آنها کفایت می‌کند.

ملانوما

نوعی شدید و مرگبار از سرطان پوست. باید مراقب ۴ ویژگی در خال‌های سیاه پوستی باشید:

  • فرم متقارن: اگر دو نیمه ی خال به هم شباهت ندارند
  • مرز: اگر مرز‌های خال، محو و غیر معمولی اند
  • رنگ: اگر رنگ ثابت نباشد و سایه هایی از سیاه، قهوه ای و برنزی را داشته باشند
  • قطر: اگر اندازه متغیر است و معمولا رشد می‌کند.

افرادی که دچار ملانوما می‌شوند ممکن است تحت عمل جراحی، شیمی درمانی، اشعه درمانی، درمان‌های بیولوژیکی و یا تلفیقی از همه‌ی این موارد قرار بگیرند.

خال گوشتی

بر روی پوست رشد می‌کنند و زمانی اتفاق می‌افتند که سلول‌های پوست به صورت خوشه ای و با پوششی در اطراف رشد کنند. اکثر افراد چیزی بین ۱۰ تا ۴۰ خال گوشتی دارند و ممکن است هر چند وقت یک بار خال جدیدی در بیاورند، به خصوص از ۴۰ سالگی به بعد. معمولا یکی از هر ۱۰ خال گوشتی، ظاهری متفاوت و غیر معمول دارد و به این دلیل ممکن است برای سرطان پوست ملانوما شرایط بهتری را فراهم آورند. بنابراین بهتر است این خال ها توسط پزشک بررسی گردند.

حساسیت

بیماری پوستی عمومی همراه با خشک شدن پوست و خارش بر روی صورت، بخش درونی آرنج، پشت زانوها و بر روی دست‌ها و پاها. دکتر شما می‌تواند کمک کند که با شناختن پوست‌تان و رفتار صحیح با آن از مواردی که این حساسیت‌ها را ایجاد می‌کنند دوری نمایید و به نشانه های آن به درستی مواجه شوید.

چروک

پوست شما همزمان با افزایش سن، تغییر می‌کند. برای مثال ممکن است خشک تر شود، چروک شود و لکه های خاصی بر روی آن ظاهر شود. نور خورشید یکی از دلایل اصلی پیر شدن پوست است. استعمال دخانیاتی نظیر سیگار نیز می‌توانند باعث چروک شدن پوست شما شوند. در حقیقت با افزایش تعداد نخ های سیگاری که کشیده اید و افزایش سن‌تان، چروک‌های پوست نیز بیشتر می‌شوند. بسیاری از محصولات وجود دارند که ادعا می‌کنند که پوست‌های پیر شده را احیا می‌کنند و چروک‌ها را کاهش می‌دهند، اما معاونت مدیریت غذا و دارو تنها تعداد کمی از آنها را که بر روی نور خورشید و کیفیت پوست اثر دارند تایید کرده است. برای رفع این شرایط خاص معمولا درمان ها و رفتار‌های متفاوتی باید در نظر گرفته شود و در مواردی عمده نیاز است که برای پیش‌گیری از ابتلا به آنها، تغییراتی اساسی در سبک زندگی خود ایجاد نمایید.

پسوریازیس

یک بیماری پوستی که منجر به پولک یا کبودی می‌شود. بیشتر انواع این بیماری باعث ایجاد محدوده هایی سرخ رنگ، سفت و قطور بر روی پوست می‌شوند. این زخم ها ممکن است همراه با خارش یا درد باشند. اغلب در جاهایی مانند آرنج‌ها، زانو و دیگر نقاط پا، کف سر، قسمت پایینی کمر، صورت و کف دستها بوجود می‌آیند. این بیماری به دلیل شباهتی که با اکثر زخک‌های پوستی دیگر دارد بسیار سخت تشخیص داد می‌شود و نیاز است که به صورت دقیق زیر میکروسکوپ بررسی شود.

خلاصه:

وقتی می‌گوییم بیماری پوستی قصد داریم از چه چیز حرف بزنیم؟ آیا تنها یک نوع بیماری پوستی وجود دارد؟ آیا منشا تمام آنها یکسان است؟ نشانه های انواع آنها چیست و کدام یک می‌تواند کشنده باشد؟ بیماری های پوستی مختلفی وجود دارند که عامل ایجاد کننده‌ی آنها می‌تواند یک باکتری ساده و یا حساسیت و یا حتی سرطان باشد. بنابراین نیاز است که با انواع آنها آشنا باشید و در صورت نیاز و داشتن نشانه‌ها برای بررسی بیشتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. به هر حال پوست از مهم‌ترین اندام‌های بدن است که نیاز به مراقبتی مداوم دارد.

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :437

مقالات مرتبط

۶ آبان ,۱۳۹۸

انواع انحراف چشم

به طور کلی انحرافات چشم بر اساس مقدار ضعف عضله و نوع عضله ای که دچار اختلال گردیده است به انواع مختلفی...

تعداد نظرات : ۱
۵۷۶۸
۲۱ مهر ,۱۳۹۸

استرابیسم (انحراف چشم)

تمامی حرکات دو چشم در جهات مختلف توسط شش عضله که در خارج کره چشم قرار دارند صورت می گیرد و عملکرد...

تعداد نظرات : ۰
۵۱۳۲
در مورد ستون فقرات چه می‌دانید؟
۱۸ خرداد ,۱۳۹۸

در مورد ستون فقرات چه می‌دانید؟

ستون فقرات یکی از اصلی‌­ترین بخش­‌های بدن و در واقع اصلی­‌ترین نقطه اتکای آن است. این ستون از 33 استخوان به وجود...

تعداد نظرات : ۰
۴۰۷۶
از سیاتیک چه می دانید؟
۱۵ خرداد ,۱۳۹۸

از سیاتیک چه می دانید؟

درد سیاتیک یکی از درد­هایی است که در طول زندگی بنا به دلایل مختلفی مانند قرار گرفتن تحت فشار فیزیکی و یا...

تعداد نظرات : ۰
۴۸۳۹
میگرن چشمی چیست؟
۱۱ خرداد ,۱۳۹۸

میگرن چشمی چیست؟

میگرن چشمی یا کلاسیک؛ سردرد شدیدی است که با تغییرات در قوه بینایی همراه است. این تغییرات شامل دیدن نورهای درخشان یا...

تعداد نظرات : ۸
۲۱۶۱۵
مگس پران چشم چیست؟
۹ خرداد ,۱۳۹۸

مگس پران چشم چیست؟

ممکن است که برای شما هم پیش آمده باشد که حین خیره شدن به یک تصویر مانند یک صفحه ساده کاغذی، ذراتی...

تعداد نظرات : ۱۰
۲۷۸۴۵
کوررنگی
۸ خرداد ,۱۳۹۸

کوررنگی چیست؟

کوررنگی همان‌طور که از نام آن پیداست یک نوع اختلال در دیدن رنگ هاست. این اختلال ممکن است که حین دیدن یک...

تعداد نظرات : ۰
۲۶۰۴
علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟
۷ خرداد ,۱۳۹۸

علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟

همان طور که می‌دانید مجرای اشک یک کانال ضروری است که توسط آن مایعات خارج می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که از...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۱۱
 شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم کودکان چیست؟
۶ خرداد ,۱۳۹۸

 شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم کودکان چیست؟

عفونت چشم کودکان هم می‌تواند مشکل ساده‌ای باشد که با یک قطره آنتی بیوتیکی حل شود هم می‌تواند آن قدر خطرناک باشد...

تعداد نظرات : ۰
۲۸۱۱۱
درمان قرمزی چشم و علل ایجاد آن چیست؟
۵ خرداد ,۱۳۹۸

درمان قرمزی چشم و علل ایجاد آن چیست؟

باید دانست که قرمزی چشم همیشه علامت یک بیماری چشمی نیست و در بسیاری از موارد یک امر طبیعی است مثل قرمزی...

تعداد نظرات : ۰
۶۳۵۴
علت سوزش چشم و راه‌های درمان آن
۴ خرداد ,۱۳۹۸

درمان سوزش چشم و علت آن چیست؟

سوزش چشم یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف حالتی به کار می‌رود که عامل داخلی یا خارجی سبب آزار چشم و...

تعداد نظرات : ۲۵
۳۲۵۱۹
چرا دچار درد چشم می شویم؟
۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۸

چرا دچار درد چشم می شویم؟

اغلب افراد در زمان های مختلف درد چشم را تجربه می کنند که گاها با سوزش نیز همراه است. ممکن است که...

تعداد نظرات : ۰
۱۰۱۴۹

پرسیدن سوالات