رژیم گیاه خواری؛ باید‌ها و نباید‌ها
۱۳ اسفند ,۱۳۹۷

رژیم گیاه خواری؛ باید‌ها و نباید‌ها

رژیم گیاه خواری به رژیمی گفته می‌شود که مطابق آن افراد از خوردن گوشت حیوانات مختلف و در مواردی محصولات آنها نظیر تخم مرغ، لبنیات و … پرهیز می‌کنند. به افرادی که تنها مصرف گوشت را کنار گذاشته‌اند وِجِتِرین (Vegetarian) گفته می‌شود و در صورتی که دیگر محصولات حیوانات را نیز استفاده نکنند به آنها وِگان گفته می‌شود.

رژیم گیاه خواری در صورتی که به درستی برنامه‌ریزی شده باشد می‌تواند مزایای زیادی برای سلامتی بدن شما بهمراه داشته باشد و تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مورد نیاز بدن شما را برای مدتی طولانی تامین کند.

فواید رژیم گیاه خواری

چنین رژیم‌هایی اگر به درستی و مطابق با نیازهای بدن شما برنامه‌ریزی شده باشند می‌توانند فواید زیادی داشته و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمنی نظیر چاقی، اختلالات قلبی-عروقی، فشار خون بالا، دیابت و برخی از انواع سرطان را کاهش دهند.

فواید رژیم گیاه خواری

همچنین این افراد کمتر دچار بیماری و مرگ از طریق بیماری‌های عفونی و واگیردار می‌شوند. از آنجایی که گیاه خواران از اسیدهای چرب و کلسترول کمتری استفاده می‌کنند و میزان استفاده‌ی آنها از ویتامین C و E، فیبر، فولیک اسید، پتاسیم، منگزیم و فیتوکمیکال‌ها در مقایسه با افراد دیگر بیشتر است، بنابراین شانس بیشتری برای افزایش طول عمر خود دارند.

گیاه خواری و طول عمر

نکته‌ی مهم این است که شواهد علمی کافی برای برقراری رابطه‌ی مستقیم میان گیاه خواری و طول عمر وجود ندارد، زیرا گیاه خواری همواره با مجموعه‌ای از اعمال دیگر همراه بوده است که سبک زندگی سالمی را برای فرد ممکن می‌کنند و نمی‌توان به طور خالص تاثیر نخوردن گوشت را مورد ارزیابی قرار داد.

برای مثال گیاه خواران عموما از دخانیات استفاده نمی‌کنند، مصرف افراطی الکل ندارند و به طور مرتب به انجام تمرینات ورزشی می‌پردازند.

چرا رژیم گیاه خواری ؟

افراد به دلایل مختلفی به رژیم گیاه خواری روی می‌آورند. برای مثال، سلامتی، اعتقادات مذهبی، نگرانی بابت حقوق حیوانات یا معمول بودن استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در پرورش آنها و یا تمایل به تنظیم رژیم غذایی به نحوی که کمترین آسیب را به طبیعت برساند. البته برخی افراد هم توان خوردن گوشت را از لحاظ پزشکی ندارند. در سال‌های اخیر، گیاه خواری رشد قابل توجهی کرده و به یکی از گزینه‌های سالم بسیاری از مردم مبدل گشته است، چرا که با در دسترس قرار گرفتن هر روزه‌ی مواد غذایی تازه، گزینه‌های مختلفی برای پخت و پز ممکن شده است.

چرا رژیم گیاه خواری ؟

تخمین زده می‌شود که چیزی بین ۶ تا ۸ میلیون نفر در ایالات متحده از رژیم گیاه خواری، بدون مصرف گوشت قرمز، غذاهای دریایی و ماکیان بهره می‌برند. تعداد بیشتری هم تنها مصرف گوشت قرمز را کنار گذاشته‌اند؛ نزدیک ۲ میلیون نفر نیز وگان هستند.

نکات مهمی که باید در نظر بگیرید

به طور سنتی تحقیقات در زمینه‌ی گیاه خواری بر روی فقر مواد مورد نیاز بدن متمرکز بوده است اما در سالهای اخیر تحقیقات گسترده‌ای نشان دهنده‌ی فواید این رژیم بوده‌اند. امروزه رژیم‌های بر پایه‌ی گیاهی نه تنها کمبودی در مواد معدنی، پروتئینی و … ایجاد نمی‌کنند بلکه از بروز برخی بیماری ها نیز جلوگیری می کنند. البته باید در نظر داشت که تنها عدم مصرف گوشت به سلامتی شما کمک نمی‌کند، برای مثال یک پیتزا پنیر به همراه یک قوطی نوشابه و پس از آن یک دسر تیرامیسو نیز می‌تواند وعده‌ای تماما گیاهی باشد اما به سلامتی شما آسیب جدی وارد کند.

مصرف گستره متنوعی از میوه ها و سبزیجات

در هنگام استفاده از رژیم گیاه خواری باید مطمئن شوید که گستره‌ی متنوعی از میوه‌ها،‌ سبزیجات، و دانه‌های کامل نظیر لوبیا و سویا را به صورت مداوم مصرف خواهید نمود. همچنین روغن‌های مضر باید توسط روغن‌های مفیدی که در مغزها، زیتون و … یافت می‌شوند جایگزین گردند. نباید تصور کرد که گیاه خواری به تنهایی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؛ افزایش وزن به دلیل مصرف کالری زیاد است که حتی با مصرف منابع نشاسته نظیر نان و برنج هم صورت می‌گیرد.

مصرف گستره متنوعی از میوه ها و سبزیجات

بنابراین باید بشقاب غذایی مناسبی ترتیب دهید که علاوه بر کم کالری بودن، نیاز‌های بدن‌تان به پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و … را تامین کند. همچنین بسیاری از متخصصین پیشنهاد می‌کنند تا مصرف گوشت را به طور کامل کنار نگذارید و با فواصل زمانی طولانی، بعنوان مثال هر ماه یکبار، از وعده‌ای گوشتی در رژیم خود استفاده کنید. چرا که این موضوع به اطمینان کامل از سلامت بدنتان و رعایت مسائل روانی برای عدم توقف رژیم غذاییتان کمک می‌کند.

رفع نیازهای ضروری بدن؛ چه چیزی در کجا یافت می‌شود؟

همانطور که پیشتر نیز به صورت اجمالی بیان شد، ۴ دسته کلی از مواد وجود دارند که در صورت اتخاذ رژیم گیاه خواری ممکن است با کمبود آنها مواجه شوید.

  • پروتئین‌ها
  • مواد معدنی شامل آهن، کلسیم و روی
  • ویتامین ب۱۲
  • ویتامین D

رفع نیازهای ضروری بدن؛ چه چیزی در کجا یافت می‌شود؟

پروتئین‌ها

پروتئین‌ها از بخش‌هایی به نام آمینو اسید تشکیل شده‌اند و وظیفه مهمی در بدن به عهده دارند. برای سالیان متمادی تصور عموم مردم بر این بود که رژیم گیاه خواری نمی‌تواند پروتئین لازم بدن هر فرد را تامین کند ولی این مسئله درست نیست. زیرا علاوه بر سویا که از منابع کامل پروتئین به حساب می‌آید، فرد گیاه خوار می‌تواند با ترکیب منابع مختلف این نیاز را تامین کند. حبوبات شامل لوبیا، نخودها و عدس، مغزها و دانه‌ها، پروتئین‌های سویا  نظیر تمپه و توفو و همچنین غله‌جات از مواد غیر گوشتی حاوی پروتئین می‌باشند.

مواد معدنی

آهن به مقدار زیاد در مواد گیاهی موجود است اما این نوع از آهن به خوبی توسط بدن جذب نمی‌شود. بنابراین بایستی افراد که در رژیم گیاه خواری خود از غلات، حبوبات، توفو و میوه‌های خشک شده استفاده کنند. ترکیب کردن این مواد با غذاهای غنی از ویتامین C می‌تواند به جذب بهتر آهن کمک کند.

روی که نقشی اساسی در بدن از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن دارد از طریق دانه‌ها و مغزهایی مانند گردو، بادام و پسته در کنار حبوبات، توفو و … جذب بدن می‌شود. کلسیم مورد نیاز بدن باید از طریق لبنیات یا آب میوه‌ها تامین شود. می‌توان از گیاهان دریایی نیز برای تامین ید بهره برد.

ویتامین ب۱۲

این ویتامین تنها در گوشت و محصولات حیوانی وجود دارد و گیاه خواران تنها در صورت استفاده از لبنیات و تخم مرغ می‌توانند نیازشان به آن را تامین کنند. افراد وگان نیز باید از محصولات غنی شده با ویتامین ب۱۲ استفاده کنند و یا از مکمل‌های دارویی بهره ببرند.

ویتامین  D

 به غیر از نور خورشید که منبع اصلی تامین ویتامین D می‌باشد، افرادی دارای رژیم گیاه خواری باید از لبنیات کم چرب یا غذاهای غنی شده با این ویتامین استفاده کنند.

گیاه خواری

خلاصه:

چند سالی است که بحث میان مخالفان و موافقان گیاه خواری بالا گرفته است. هر کدام استدلال‌های مختلفی را در رد دیگری بیان می‌کنند و با چاشنی تعصب به بحث‌ها دامن می‌زنند. اما در نهایت حق با کدام است؟ آیا رژیم گیاه خواری واقعا برای سلامتی مهم است و باعث افزایش طول عمر می‌شود؟

آیا با نخوردن گوشت تمام نیازهای بدن ما تامین می‌گردد؟ از کدام محصولات غیر گوشتی برای تامین این نیازها می‌توان استفاده نمود؟ چرا نباید گوشت مصرف کرد؟ شاید شما هم درگیر این بحث‌ها شده باشید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه شوید.

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :426

مقالات مرتبط

۶ آبان ,۱۳۹۸

انواع انحراف چشم

به طور کلی انحرافات چشم بر اساس مقدار ضعف عضله و نوع عضله ای که دچار اختلال گردیده است به انواع مختلفی...

تعداد نظرات : ۱
۵۶۶۲
۲۱ مهر ,۱۳۹۸

استرابیسم (انحراف چشم)

تمامی حرکات دو چشم در جهات مختلف توسط شش عضله که در خارج کره چشم قرار دارند صورت می گیرد و عملکرد...

تعداد نظرات : ۰
۴۹۹۰
در مورد ستون فقرات چه می‌دانید؟
۱۸ خرداد ,۱۳۹۸

در مورد ستون فقرات چه می‌دانید؟

ستون فقرات یکی از اصلی‌­ترین بخش­‌های بدن و در واقع اصلی­‌ترین نقطه اتکای آن است. این ستون از 33 استخوان به وجود...

تعداد نظرات : ۰
۴۰۴۳
از سیاتیک چه می دانید؟
۱۵ خرداد ,۱۳۹۸

از سیاتیک چه می دانید؟

درد سیاتیک یکی از درد­هایی است که در طول زندگی بنا به دلایل مختلفی مانند قرار گرفتن تحت فشار فیزیکی و یا...

تعداد نظرات : ۰
۴۸۰۵
میگرن چشمی چیست؟
۱۱ خرداد ,۱۳۹۸

میگرن چشمی چیست؟

میگرن چشمی یا کلاسیک؛ سردرد شدیدی است که با تغییرات در قوه بینایی همراه است. این تغییرات شامل دیدن نورهای درخشان یا...

تعداد نظرات : ۸
۲۱۴۳۱
مگس پران چشم چیست؟
۹ خرداد ,۱۳۹۸

مگس پران چشم چیست؟

ممکن است که برای شما هم پیش آمده باشد که حین خیره شدن به یک تصویر مانند یک صفحه ساده کاغذی، ذراتی...

تعداد نظرات : ۱۰
۲۷۶۵۲
کوررنگی
۸ خرداد ,۱۳۹۸

کوررنگی چیست؟

کوررنگی همان‌طور که از نام آن پیداست یک نوع اختلال در دیدن رنگ هاست. این اختلال ممکن است که حین دیدن یک...

تعداد نظرات : ۰
۲۵۸۱
علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟
۷ خرداد ,۱۳۹۸

علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟

همان طور که می‌دانید مجرای اشک یک کانال ضروری است که توسط آن مایعات خارج می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که از...

تعداد نظرات : ۰
۳۱۸۱
 شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم کودکان چیست؟
۶ خرداد ,۱۳۹۸

 شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم کودکان چیست؟

عفونت چشم کودکان هم می‌تواند مشکل ساده‌ای باشد که با یک قطره آنتی بیوتیکی حل شود هم می‌تواند آن قدر خطرناک باشد...

تعداد نظرات : ۰
۲۷۷۱۹
درمان قرمزی چشم و علل ایجاد آن چیست؟
۵ خرداد ,۱۳۹۸

درمان قرمزی چشم و علل ایجاد آن چیست؟

باید دانست که قرمزی چشم همیشه علامت یک بیماری چشمی نیست و در بسیاری از موارد یک امر طبیعی است مثل قرمزی...

تعداد نظرات : ۰
۶۳۰۵
علت سوزش چشم و راه‌های درمان آن
۴ خرداد ,۱۳۹۸

درمان سوزش چشم و علت آن چیست؟

سوزش چشم یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف حالتی به کار می‌رود که عامل داخلی یا خارجی سبب آزار چشم و...

تعداد نظرات : ۲۵
۳۲۲۲۰
چرا دچار درد چشم می شویم؟
۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۸

چرا دچار درد چشم می شویم؟

اغلب افراد در زمان های مختلف درد چشم را تجربه می کنند که گاها با سوزش نیز همراه است. ممکن است که...

تعداد نظرات : ۰
۱۰۰۵۹

پرسیدن سوالات