جراحی چشم | انواع روش ها و ملاحظات جراحی چشم
2 مارس ,2019

جراحی چشم | انواع روش ها و ملاحظات جراحی چشم

تا پیش از دهه‌ی ۵۰ میلادی که لنز‌‌‌های تماسی اختراع نشده بودند، به مدت ۷ سده‌ی تما‌م، این عینک‌ها بودند که تنها راه کاربردی رفع خطای دید به حساب می‌آمدند. اما امروزه روش‌های متعدد و متنوعی در جراحی چشم ، از اصلاح شکل چشم به‌وسیله‌ی لیزر گرفته تا تعبیه کردن لنزهای مصنوعی برای ترمیم دید، استفاده می‌شود. بعنوان مثال در روش‌های LASIK، PRK و فرایندهای مشابه، انرژی لیزر قرنیه (خمیدگی سطح شفاف جلویی چشم) را اصلاح می‌کند تا نحوه‌ی ورود نور به داخل چشم بهبود یابد. لنزهای مصنوعی تعبیه شده نیز تمرکز نور را به شیوه‌ای تغییر می‌دهند که دید بهتری برای شخص به وجود آید.

جراحی چشم

تکامل جراحی ترمیمی چشم

در طول ۲۵ سال گذشته، تکنیک‌های جراحی، ابزار‌ها و فرایندهای ترمیم دید به سرعت تکامل یافته‌اند. جراحی ریشه‌ای قرنیه (RK) که در ابتدا در آمریکا و در دهه ۸۰ استفاده می‌شد، عموما برای اصلاح نزدیک بینی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما نتایج آن به خصوص در دراز مدت، عوارضی را برای بیماران نشان می‌داد. دید آشفته، حساسیت شدید به نور و مشکلات دید در شب در بسیاری از این بیماران گزارش شده بود.

به تدریج PRK جای جراحی پیشین را گرفت و اولین جراحی چشمی بود که توانست به استفاده از لیزر، تغییراتی در سطح قرنیه اعمال کند. این روش در سال ۱۹۹۵ تاییدیه پزشکی را دریافت کرد و تا به امروز یکی از روش‌های مرسوم جراحی ترمیمی چشم به حساب می‌آید. اما اکنون LASIK با اختلاف جای این دو روش را گرفته است. البته این برتری تنها به دلیل برتری‌های پزشکی این روش نیست، زیرا PRK در بسیاری موارد مزایای بهتری نسبت به LASIK دارد. برای مثال ترمیم عصب‌های سطح چشم سریعتر صورت می‌گیرد که باعث کاهش خشکی چشم می شود و همچنین در مواردی که قرنیه‌ی چشم فرد برای انجام LASIK نازک باشد، استفاده از PRK مناسب تر خواهد بود.

تکامل جراحی ترمیمی چشم

برتری LASIK

برتری عمده‌ی LASIK در این نکته است که، پس از جراحی چشم تقریبا هیچ درد یا ناراحتی ایجاد نمی‌شود و دید فرد معمولا پس از چند ساعت به طور کامل اصلاح می‌گردد. از شیوه‌های مختلف اجرای LASIK می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • LASEK: ایجاد برشی بسیار نازک بر روی لایه‌ی بیرونی قرنیه برای اجرای بهتر جراحی با لیزر.
  • Epi-LASIK: استفاده از ابزار‌های مخصوص و متفاوت
  • Bladeless LASIK: به جای استفاده از تیغه‌های جراحی، از تکنیک‌های لیزی خاصی برای برش نازک قرنیه پیش از اصلاح شکل آن بهره گرفته می‌شود.
  • Wavefront LASIK: استفاده از تکنولوژی‌های تحلیلی فوق مدرن برای تحلیل مسیر حرکت نور درون چشم.

جراحی پلاستیک قرنیه

یکی دیگر از روش‌های نوین جراحی چشم، جراحی پلاستیک قرنیه به صورتی هدایتی است که مطابق آن، با استفاده از یک میله مدرج و امواج رادیویی با دمای پایین، نقطه‌هایی پیرامون سطح شفاف جلویی چشم گذاشته می‌شود. این روش برای اصلاح مشکلات در دید نزدیک به کار می‌رود و در سال ۲۰۰۲ نیز تایید شده است. از جمله روش‌های دیگر می‌توان از لنزهای با قابلیت کاشت، RLE (تعویض لنزهای انکساری) و جراحی آب مروارید نام برد.

کدام یک از شیوه‌های ترمیمی جراحی چشم برای شما مناسب اند؟

از آنجایی که چشم‌های ما همراه با افزایش سن تغییر می‌کنند، نوع جراحی لیزر چشم یا دیگر روش‌های مورد نیاز ما نیز ممکن است متفاوت باشند. رویکردهای مشخصی همچون LASIK ممکن است برای جوانان مناسب بوده ولی برای برخی افراد مسن قابلیت اجرا نداشته باشند.

در بعضی موارد، ممکن است پزشک انجام جراحی چشم را برای شخص ممنوع کند. بعنوان مثال کودکان و جوانان زیر ۱۸ سال به ندرت می‌توانند از این مِتُد بهره ببرند زیرا چشم‌های آنها به سرعت در حال تغییر است. همچنین برخی از افراد شرایط یا بیماری‌هایی دارند که انجام چنین جراحی را بر روی آنها دشوار می‌نماید. برای مثال اگر از دیابت یا دیگر بیماری که بر روی فرایند بهبود زخم‌ها اثر می‌گذارند، رنج ب‌برید یا دچار کوری تدریجی شده باشید. از طرف دیگر باید به یاد داشته باشید که افراد باردار به هیچ عنوان نباید تحت جراحی‌های دید انتخابی قرار بگیرند زیرا تغییرات هورمونی ممکن است بر دقت درمان اثر منفی بگذارد.

سبک زندگی شما نیز می‌تواند در نوع جراحی چشم موثر باشد. برای مثال خلبانان نیاز دارند که هنگام پرواز توانایی بالایی در درک فضایی داشته باشند یا افرادی که بطور پیوسته از کامپیوتر استفاده می‌کنند به دید خوبی در فواصل میانه نیاز دارند. عموما افراد در سنین ۲۰ الی ۳۰ سالگی بهترین شرایط برای انجام انواع شیوه‌های ترمیمی جراحی چشم را دارند.

انحرافات دید شدید و جراحی ترمیمی چشم برای افراد مسن

انحرافات دید شدید و جراحی ترمیمی چشم برای افراد مسن

اگر بالای ۴۰ سال سن دارید و یا از انحرافات شدید دید رنج می‌برید می‌توانید در مورد گزینه‌های زیر با پزشک جراح خود مشاوره بگیرید: مونوویژن یا دید تک چشمی، که در این رویکرد می‌توان از LASIK برای اصلاح دید یک چشم به صورت دید فواصل دور و دید چشم دیگر متناسب با دید فواصل نزدیک استفاده کرد. برای انجام این جراحی ابتدا بهتر است از عینک‌های مخصوص استفاده کرده تا متوجه شوید که آیا توانایی تطبیق با این شیوه از دید را دارید یا خیر.

در روش فاصله‌ی کانونی متحرک یا IOL، لنز طبیعی چشم‌های شما به صورت دائمی با لنزهای انکساری یا جراحی آب مروارید تعویض می‌شوند. این لنز‌ها عموما گستره‌ی دید کاملی در اختیار شما می‌گذارند گرچه عوارضی نظیر کاهش عمق ادراکی یا دید در شب را هم به همراه دارند.

اصلاح دید برای نزدیک‌بینی و دوربینی شدید

اصلاح دید برای نزدیک‌بینی و دوربینی شدید معمولا از طریق لنز‌هایی با قابلیت کاشت انجام می‌شود. در مجموع افراد بالای ۴۰ سال و مبتلا به خطاهای دید شدید بایستی مورد بررسی همه‌ جانبه برای یافتن بهترین روش جراحی چشم به منظور اصلاح دید قرار بگیرند. بعنوان مثال ممکن است فردی در دهه‌ی سوم زندگی خود LASIK یا PRK را برای اصلاح دید فواصل دور خود انتخاب کند اما در اواسط دهه‌ی چهارم با مشکل نزدیک بینی مواجه شده و از جراحی پلاستیک قرنیه به صورت هدایتی بهره ببرد.

اغلب جراحان این نکته را به شما یاد‌آوری می‌کنند که بعید است هر نوع جراحی چشم بتواند تمام مشکلات دید شما را برای همیشه برطرف کند و حتی ممکن است نیاز داشته باشید تا برای تقویت دید خود جراحی‌های دیگری را در طول زمان انجام دهید.

خلاصه:

روشهای متفاوتی در طول سالیان گذشته برای جراحی چشم مورد استفاده قرار گرفته‌اند که باعث می‌شوند تقریبا هیچ فردی اگر بخواهد، نیاز به استفاده از عینک نداشته باشد. با خواندن این مطلب از این روش ها مطلع شوید.

 

مقالات مرتبط

30 اکتبر ,2021

انتخاب مسیر

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر در یکی از مناطق مرکزی شهر نزدیک به غرب تهران قرار گرفته است. بسیاری از بیمارستانها...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۹۸
30 اکتبر ,2021

دریافت نوبت

شما می توانید به 3 طریق نوبت معاینه در مرکز بصیر دریافت نمائید 1- تلفنی: با شماره 61900 تماس حاصل نمائید. در...

تعداد نظرات : ۰
۱۲۱۸۹
30 اکتبر ,2021

راهنمای طبقات

1- طبقه همکف: در صورتی که برای معاینه مراجعه کرده اید: • هنگام ورود به واحد اطلاعات مراجعه فرمائید تا ورود شما...

تعداد نظرات : ۰
۲۳۴۹
30 اکتبر ,2021

استرابیسم یا انحراف چشم

در استرابیسم ناهنجاری در محور نگاه چشمها به وجود آمده مسیر نگاه ها متفاوت است. این بیماری معمولا در اطفال شیوع دارد...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۹۸
30 اکتبر ,2021

گلوکوم یا آب سیاه

حفره داخلی چشم عمدتا توسط ماده ای ژلاتینی به نام ویتره یا زجاجیه پر شده که قوام کره چشم را نگاه می...

تعداد نظرات : ۰
۱۹۱۸
30 اکتبر ,2021

زیبائی، ترمیمی و مجاری اشکی

زیبا دیده شدن از ویژگی هائی است که انسانها عمدتا به آن اهمیت می ورزند. زیبائی صورت و چشمها در این میان...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۹۳
30 اکتبر ,2021

شبکیه

شبکیه لایه درونی و عمقی چشم است که از میلیونها حسگر عصبی برای گیرندگی ، ثبت و انتقال تصاویر وارد شده به...

تعداد نظرات : ۰
۲۳۷۶
30 اکتبر ,2021

قرنیه

چشم کره ای است به قطر تقریبی 5/2 سانتیمتر. لایه بیرونی این کره از بافتی سخت و مقاوم تشکیل شده که به...

تعداد نظرات : ۰
۳۷۸۴
30 اکتبر ,2021

بیمه ها

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر طرف قرارداد بیمه ها ی پایه و تقریبا تمامی بیمه های تکمیلی و نیز برخی از...

تعداد نظرات : ۰
۱۳۲۹۲
30 اکتبر ,2021

خدمات جنبی

عـلاوه بـر ارائـه خدمـات اصلـی چشـم پـز شـکی در مرکـز فـوق تخصصـی چشـم پزشـکی بصیـر، بـه منظـور فراهـم سـاختن حـد اکثـر راحتـی...

تعداد نظرات : ۰
۱۵۸۹
30 اکتبر ,2021

کلینیک زیبائی چشم

در کلینیک زیبائی چشم با هماهنگی و وقت قبلی چشم پزشکان فوق متخصص ما به بررسی درخواستهای مراجعین پرداخته و بهترین راهکارها...

تعداد نظرات : ۰
۲۵۲۹
30 اکتبر ,2021

آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر همه روزه آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی می باشد.

تعداد نظرات : ۰
۱۳۵۳

پرسیدن سوالات