علت سوزش چشم و راه‌های درمان آن
۴ خرداد ,۱۳۹۸

درمان سوزش چشم و علت آن چیست؟

سوزش چشم یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف حالتی به کار می‌رود که عامل داخلی یا خارجی سبب آزار چشم و قسمت‌های اطراف آن می‌شود. سوزش چشم علامت مشترکی در بین بسیاری از بیماری‌های چشمی است. خب آن قدر چشم‌تان می‌سوزد که حوصله این مقدمات را ندارید؟ با ما باشید تا در این مقاله تعدادی از علل و نحوه درمان آن را برای‌تان بازگو ‌کنیم.

حساسیت چشم

حساسیت چشمی زمانی رخ می‌دهد که ماده‌ حساسیت‌زا غشای چشم شما را تخریب می‌کند. موادی مانند دود و آلودگی هوا، پشم و موی حیوانات، گرد و غبار و… اگر سوزش چشم به علت حساسیت باشد هر دو چشم درگیر می‌شوند.

 • در این حالت درمان برای تخفیف علائم صورت می‌گیرد. قطره‌های چشمی در این صورت گزینه‌های خوبی هستند. اگر علائم‌تان شدید شوند و مدت زیادی پایدار بمانند؛ باید به دکتر مراجعه کنید تا داروهای اختصاصی‌تری برای‌تان تجویز کنند.

حساسیت چشم

جسم خارجی

جسم‌های خارجی می‌توانند وارد چشم شوند و باعث سوزش چشم شوند. این اجسام حتی می‌تواند شامل مژه یا حتی تکه‌های شیشه باشد. اگر احساس می‌کنید جسم خارجی در چشم‌تان وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنید و چشم‌هایتان را خیلی نمالید. در این صورت پزشک به چشم شما نور می‌تاباند تا آن جسم را ببیند. هم‌چنین زیر پلک‌ها را نگاه می‌کند و ماده رنگی استفاده می‌کند تا متوجه شود قرنیه‌تان آسیب دیده است یا خیر.

 • برای درمان باید جسم خارجی از چشم خارج شود. پزشک ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز کند. جسم خارجی که از جنس فلز یا چوب باشد اهمیت بسیار بیشتری دارد.

خستگی چشم دیجیتالی

گاهی بعد از این که زمان طولانی با کامپیوتر، تبلت یا گوشی تلفن تان کار کرده‌اید؛ برای مدت طولانی احساس سوزش چشم می‌کنید. به این حالت خستگی دیجیتالی یا سندرم نگاه کردن به کامپیوتر می‌گویند. علائم دیگر این سندرم شامل این موارد هستند:

 • سردرد
 • خشکی چشم
 • درد گردن و شانه

این علائم موقتی هستند و معمولا پس از این که کار با کامپیوتر و وسایل دیگر دیجیتالی را متوقف می‌کنید، برطرف می‌شوند.

 • موسسه چشم آمریکا توصیه می‌کند برای حل این مشکل از قانون 20-20-20 استفاده کنید. به این صورت که پس از  بیست دقیقه کار کردن با وسایل دیجیتالی، برای بیست ثانیه به چیزی در فاصله بیست فوتی خود خیره شوید.

عفونت

عفونت‌های چشمی باکتریال، ویروسی یا قارچی می‌توانند سبب سوزش چشم شوند. علائم دیگر عفونت چشمی شامل این موارد هستند:

 • تورم غشاهای چشم و اطراف
 • ترشح چرک
 • خشک شدن ترشحات چشم در لبه پلک و مژه‌ها
 • در این حالت درمان بستگی به این دارد که چه چیزی عامل آن بوده است. عفونت‌های ویروسی ظرف یک تا دو هفته به صورت خود به خودی درمان می‌شوند. برای درمان عفونت‌های باکتریال قطره‌های آنتی بیوتیکی تجویز می‌شود. برای درمان عفونت‌های قارچی قطره‌های ضد قارچی و یا قرص تجویز می‌شود. اگر عفونت خیلی شدید باشد گاها این ترکیبات به داخل چشم تزریق می‌شود.

خشکی چشم

خشکی چشم بیماری بسیار شایعی است که شیوع متفاوتی دارد؛ ولی در خانم‌ها و به خصوص بعد از یائسگی شایع می‌باشد. علائم این بیماری شبیه عفونت چشم است و گاهی پزشک به علت تشخیص اشتباه برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

وظیفه اشک مرطوب نگه داشتن سطح چشم، اکسیژن رسانی به قرنیه و شستشوی مواد زائد از سطح چشم می‌باشد. بیماران مبتلا به چشم خشک از احساس سوزش چشم، خشکی و احساس جسم خارجی به طور دائم شاکی می‌باشند. علائم دیگر شامل این موارد می‌باشند:

 • خارش
 • قرمزی
 • درد
 • حساسیت به نور
 • اشکال در حرکت پلک‌ها

احساس خستگی چشم علامت مهمی در کمبود اشک می‌باشد. کم کم در اثر شدت خشکی، هنگام پلک زدن چشم‌ها قرمز و دردناک می‌شوند (کراتیت فیلامانتر ).

خشکی چشم

خشکی چشم باعث می‌شود که سطح قرنیه نامنظم شود و در نتیجه سبب کاهش دید می‌شود. باید توجه داشت در پاره‌ای از موارد که خشکی چشم شدید است در اثر تحریکات حاصله به طور رفلکسی ترشح اشک زیاد می‌شود، در حالی که حقیقتا کمبود اشک وجود دارد. در آب و هوای گرم و حالاتی که سبب تبخیر اشک می‌شوند، علائم بیماری تشدید می‌شود. در غالب بیماران مشخص‌ترین نشانه در معاینه چشم، طبیعی بودن ظاهر چشم است.

 • خشکی چشم بیماری مزمنی است که درمان آن غالبا موفقت آمیز نیست. اساس درمان استفاده از اشک مصنوعی نیم درصد (Artificial tear ) به صورت یک قطره چهار بار در روز است. در صورتی که تعداد دفعات مصرف اشک مصنوعی بیشتر از 4 بار در روز باشد، از قطره‌های اشک بدون مواد نگه دارنده استفاده می‌شود. این موارد نیز ممکن است توسط پزشک‌تان توصیه گردد:
 • اجتناب از آب و هوای گرم و خشک
 • استفاده از پمادهای نرم کننده به ویژه در هنگام خواب
 • دستگاه‌های مرطوب کننده و عینک‌های شما در پاره‌ای از موارد

گاهی هم پزشک مداخله می‌کند و برای درمان سوزش چشم ناشی از خشکی شدید چشم پونکتوم‌های فوقانی و تحتانی چشم را می‌بندد و حتی ممکن است پلک‌ها را بدوزد تا از فضای بین پلکی بکاهد و در نتیجه تبخیر اشک کاهش پیدا می‌کند.

 

خلاصه

سوزش چشم یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف حالتی به کار می‌رود که عامل داخلی یا خارجی سبب آزار چشم و قسمت‌های اطراف آن می‌شود. چون سوزش چشم علامت مشترکی در بین بسیاری از بیماری‌های چشمی است؛ درمان‌های آن متفاوت است. ممکن است علت سوزش چشم یک حساسیت ساده باشد که با دور شدن از محیط حساسیت زا برطرف شود و یا به علت عفونت قارچی شدیدی باشد که تنها با تزریق ترکیبات ضدقارچی به داخل چشم برطرف شود. خب آن قدر چشم‌تان می‌سوزد که حوصله این مقدمات را ندارید؟ با ما باشید تا در این مقاله تعدادی از علل و نحوه درمان سوزش چشم را برای‌تان بازگو ‌کنیم.

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :17
 1. مجیدکریمی says:

  سلام .من دقیقا دپس از نگاه کردن به کامپیوتر دچار سوزش و تنبلی چشم یا همان پلک زدن اهسته و نیمه باز ماندن چشم میشوم .

 2. خانوم رادمنش says:

  سلام.خواهر من چشمش یهوشروع ب سوزش کرد و بسته شد پلکش سنگین شد باز نشدتانیم ساعت و شروع ب اشک شدید کرد..الانم میسوزه.میگه انگار شن داخل چشمش هستن. دلیلش چیه

 3. محمد میرزایی says:

  سلام من بخاطر زخم قرنیه که متاسفانه برام پیش اومد یه هفته مجبور به استفاده از سیپلکس شدم ..همون موقع هم گوشه چشمم میسوخت …حالا بعد یکماه همونجایی که میسوخت الانم سوزش داره وموقع حمام کردن اونجا درد و سوزش داره …علتش چی میتونه باشه ایا دچار الرژی شدم ..ممنون ؟

  • crm says:

   سلام
   برای تشخیص دقیق باید معاینه شود، در صورت عدم وجود قرمزی میتوانید از اشک مصنوعی بدون مواد نگهدارنده، هر ۴ ساعت برای یک هفته استفاده کنید، ودر صورت عدم بهبودی جهت معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید.

 4. فائزه says:

  با سلام. من ۴ ماه پیش عمل لیزیک کردم.چشمانم بعد از عمل دچار خشکی شد و به تجویز پزشک از اشک مصنوعی استفاده میکنم که دکتر گفتن خشکی چشمت برطرف شده و ۴ ماه هر ۶ ساعت استفاده کن . بعضا دچار سوزش چشم میشم و بیشتر اوقات که از اشک مصنوعی (آرتیپیک ادونسد)استفاده میکنم چشم هام به مدت چند دقیقه میسوزن و به سختی میتونم بازشون کنم و چشمهام دچار آبریزش میشن.علتش چی میتونه باشه؟

  • crm says:

   سلام
   خشکی چشم بدنبال عمل لیزیک شایع است، که معمولا چند ماه بعد بهتر می شود، لذا استفاده از اشک مصنوعی در این مدت ویا هر موقع بیمار دچار سوزش وخشکی چشم شود، توصیه می شود، واین قطره ها هیچ ضرری برای چشم ندارد.
   در صورت سوزش چشم بدنبال استفاده از قطره، میتونید قطره مورد نظر عوض کنید واز نوع بهتر مثل Hye, xiloial, Artelac Advanced… استفاده کنید.

 5. روح الله قدمیاری says:

  سلام من داخل پلکه پایین چشمم میسوزه چند روزه قطره میزنم فایده نداره

 6. سما says:

  سلام.من چند روز شده ک چشمام میسوزه.حتی قرمز هم نشده بیشترم چشم سمت چپ سوزش داره بنظرتون دلیلش چیه؟؟؟

 7. نرگس says:

  سلام . من از ۲ یا ۳ سال پیش چشمام یهویی شروع به سوزش میکرد مثلا ماهی یه بار اینجوری میشدم ولی جدیدا هفته ای ۴ بار تقریبا چشمام یهویی شروع به سوزش میکنه اکثرا هم چشم راستم میسوزه بعد ازش اشک میاد و قرمز میشه. اینکه چند وقته اینجوری شدم میتونه مرتبط با کم خوابی باشه ؟چون من چند وقته هرشب ۳ ساعت میخوابم

  • aspa121 says:

   سلام شما احتمالا خشکی چشم دارید اگر ساعات طولانی با کامپیوتر کار میکنید سعی کنید در حین کار کردن با سیستم مرتب پلک بزنید که از خشکی چشم جلوگیری شود و اینکه کم خوابی دارید هم میتواند دلیل دیگری برای خشکی و خستگی چشم شما باشد در صورت امکان به یک چشم پزشک مراجعه نمایید که اگر احتیاج داشتید براتون قطره اشک مصنوعی تجویز شود با تشکر

 8. فاطمه ابراهیم خانی says:

  سلام من گوشه چشمم میسوزه و دایما اشک میاد نمیدونم باید چکار کنم

  • aspa121 says:

   سلام
   ممکن است آلرژی التهاب غدد چرپی لبه پلک داشته باشید.. میتوانید لبه پلک را با شامپو پچه یا شامپوی مخصوص پلک آی سول روزی دو بار شستشو دهید ودر صورت عدم بهبودی باید جهت معاینه وتشخیص دقیق به چشم پزشک مراجعه کنید.

 9. عطاری تهران says:

  سلام‌من خیلی وقته‌مادرعمل فیگو چشم کرده ولی‌دکترش گفته هیچ مشکلی توعملش‌نیست ولی هنوزمیگه چشمم تیرمیکشه سوزش داره‌ولی هرباردکترمیبینه میگه مشگلی‌نیست۶(

 10. هشت ماه ازعملشم میگذره گفتم‌نظرشمادکترمحترمم بدونم قطره ای یاراهکاری درستی توصیه میکنیدممنون‌میشم says:

  عطاری

 11. عطاری says:

  مادرم عمل فیگو چشم کردن هشت ماه ولی دکترشون میگن مشکلی درعمل نیست ولی هنوز‌سوزش دارن یکی ازچشاشون گفتم قطره ای یاراهکاری توصیه کنیدممنون میشم

 12. فره روز says:

  سلام من بعدازاینکه به کامپیوترنگاه میکنم چشم چپم احساس خشکی میکنه الان هم متوجه شدم چشم چپم نقاط دورو ضعیف میبینه امانزدیکوخیلی خوب میبینه میخواستم ببینم مشگلم چیه وراه درمانش چیه ممنون میشم جواب بدید

  • aspa121 says:

   سلام
   استفاده طولانی مدت از کامپیوتر بدون رعایت مسائل ایمنی سلامت عوارض متعددی را به دنبال دارد که خشکی چشم یکی از آنهاست؛ ضروری است در هنگام استفاده طولانی مدت از کامپیوتر به هشدار های سلامتی توجه نمایید. در صورت نیاز به کلینیک مراجعه کنید تا وضعیت چشم شما بررسی و درمان لازم انجام شود

 13. Rasool.M.B says:

  سلام
  من وقتی تو زمستون وارد یه محیط گرم میشم چشمام به سوزش و خارش و بعدش قرمز میشه .
  ممنون میشم واسه درمانش راهنمایی کنید

 14. اسما says:

  سلام حدود یک ماه است که چشمم خیلی زیاد میسوزه همراه با ریزش اشک و سنگینی چشم در حدی که به زور چشمم رو باز میکنم مخصوصا اگر نور خورشید به چشمم بخوره علت آن چیست؟

 15. daryadel says:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من چند مدت چشام حالا به هر دلیلی اشک میاد مثلا سرفه میکنم یکم آب از چشام میاد همون حین اومدن آب خیلی میسوزه انگار نمک ریختم خودمم عینکی هم نزدیک بین ۲ و هم نیم آستیگماتیسم زیادن به کتاب و گوشی نگاه میکنم از چی میتونه باشه هفته پیشم ب تعویض عینک رفتم یادم رفت بگم ولی اگ خشکی بود شاید پزشک میفهمید

 16. بارزان فیضی says:

  سلام
  چشم دخترام مرتب سوزش داره و روز به روز ضعیفتر میشه و چشمشون خشک است و در معرض گرد و غبار تشدید می‌شود
  دو قلو هستند و هردو این مشکل را دارند

  • basfa_clinic says:

   سلام – خشکی چشم از عوارضی است که امروزه مشکل جدی ایجاد کرده است. حتما برای بررسی وضعیت و درمان به کلینیک مراجعه داشته باشید. همکاران فوق تخصص قرنیه درمان مناسب را برای چشم دخترتان انجام خواهند داد.

مقالات مرتبط

۶ آبان ,۱۳۹۸

انواع انحراف چشم

به طور کلی انحرافات چشم بر اساس مقدار ضعف عضله و نوع عضله ای که دچار اختلال گردیده است به انواع مختلفی...

تعداد نظرات : ۱
۶۹۳۹
۲۱ مهر ,۱۳۹۸

استرابیسم (انحراف چشم)

تمامی حرکات دو چشم در جهات مختلف توسط شش عضله که در خارج کره چشم قرار دارند صورت می گیرد و عملکرد...

تعداد نظرات : ۰
۶۶۲۹
میگرن چشمی چیست؟
۱۱ خرداد ,۱۳۹۸

میگرن چشمی چیست؟

میگرن چشمی یا کلاسیک؛ سردرد شدیدی است که با تغییرات در قوه بینایی همراه است. این تغییرات شامل دیدن نورهای درخشان یا...

تعداد نظرات : ۱۰
۲۳۸۶۶
مگس پران چشم چیست؟
۹ خرداد ,۱۳۹۸

مگس پران چشم چیست؟

ممکن است که برای شما هم پیش آمده باشد که حین خیره شدن به یک تصویر مانند یک صفحه ساده کاغذی، ذراتی...

تعداد نظرات : ۱۰
۳۰۵۵۷
کوررنگی
۸ خرداد ,۱۳۹۸

کوررنگی چیست؟

کوررنگی همان‌طور که از نام آن پیداست یک نوع اختلال در دیدن رنگ هاست. این اختلال ممکن است که حین دیدن یک...

تعداد نظرات : ۰
۲۹۰۱
علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟
۷ خرداد ,۱۳۹۸

علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟

همان طور که می‌دانید مجرای اشک یک کانال ضروری است که توسط آن مایعات خارج می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که از...

تعداد نظرات : ۰
۳۵۸۹
 شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم کودکان چیست؟
۶ خرداد ,۱۳۹۸

 شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم کودکان چیست؟

عفونت چشم کودکان هم می‌تواند مشکل ساده‌ای باشد که با یک قطره آنتی بیوتیکی حل شود هم می‌تواند آن قدر خطرناک باشد...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۲۶۷
درمان قرمزی چشم و علل ایجاد آن چیست؟
۵ خرداد ,۱۳۹۸

درمان قرمزی چشم و علل ایجاد آن چیست؟

باید دانست که قرمزی چشم همیشه علامت یک بیماری چشمی نیست و در بسیاری از موارد یک امر طبیعی است مثل قرمزی...

تعداد نظرات : ۰
۶۹۲۸
علت سوزش چشم و راه‌های درمان آن
۴ خرداد ,۱۳۹۸

درمان سوزش چشم و علت آن چیست؟

سوزش چشم یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف حالتی به کار می‌رود که عامل داخلی یا خارجی سبب آزار چشم و...

تعداد نظرات : ۲۹
۳۷۰۰۴
چرا دچار درد چشم می شویم؟
۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۸

چرا دچار درد چشم می شویم؟

اغلب افراد در زمان های مختلف درد چشم را تجربه می کنند که گاها با سوزش نیز همراه است. ممکن است که...

تعداد نظرات : ۰
۱۱۰۶۶
تنبلی چشم و راه‌های درمان آن
۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۸

تنبلی چشم و راه‌های درمان آن

تنبلی چشم یا آمبلیوپی در واقع به نوعی اختلال بینایی گفته می‌شود که در صورت عدم پیشگیری و معالجه حتی ممکن است...

تعداد نظرات : ۰
۴۰۰۵
اثرات دیابت بر چشم
۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۸

اثرات دیابت بر چشم

اگر شما هم از بیماری دیابت رنج می برید به طور حتم می دانید که در دراز مدت سلامت چشم هایتان در...

تعداد نظرات : ۰
۴۰۵۲

پرسیدن سوالات