علت سوزش چشم و راه‌های درمان آن
۴ خرداد ,۱۳۹۸

درمان سوزش چشم و علت آن چیست؟

سوزش چشم یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف حالتی به کار می‌رود که عامل داخلی یا خارجی سبب آزار چشم و قسمت‌های اطراف آن می‌شود. سوزش چشم علامت مشترکی در بین بسیاری از بیماری‌های چشمی است. خب آن قدر چشم‌تان می‌سوزد که حوصله این مقدمات را ندارید؟ با ما باشید تا در این مقاله تعدادی از علل و نحوه درمان آن را برای‌تان بازگو ‌کنیم.

حساسیت چشم

حساسیت چشمی زمانی رخ می‌دهد که ماده‌ حساسیت‌زا غشای چشم شما را تخریب می‌کند. موادی مانند دود و آلودگی هوا، پشم و موی حیوانات، گرد و غبار و… اگر سوزش چشم به علت حساسیت باشد هر دو چشم درگیر می‌شوند.

 • در این حالت درمان برای تخفیف علائم صورت می‌گیرد. قطره‌های چشمی در این صورت گزینه‌های خوبی هستند. اگر علائم‌تان شدید شوند و مدت زیادی پایدار بمانند؛ باید به دکتر مراجعه کنید تا داروهای اختصاصی‌تری برای‌تان تجویز کنند.

حساسیت چشم

جسم خارجی

جسم‌های خارجی می‌توانند وارد چشم شوند و باعث سوزش چشم شوند. این اجسام حتی می‌تواند شامل مژه یا حتی تکه‌های شیشه باشد. اگر احساس می‌کنید جسم خارجی در چشم‌تان وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنید و چشم‌هایتان را خیلی نمالید. در این صورت پزشک به چشم شما نور می‌تاباند تا آن جسم را ببیند. هم‌چنین زیر پلک‌ها را نگاه می‌کند و ماده رنگی استفاده می‌کند تا متوجه شود قرنیه‌تان آسیب دیده است یا خیر.

 • برای درمان باید جسم خارجی از چشم خارج شود. پزشک ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز کند. جسم خارجی که از جنس فلز یا چوب باشد اهمیت بسیار بیشتری دارد.

خستگی چشم دیجیتالی

گاهی بعد از این که زمان طولانی با کامپیوتر، تبلت یا گوشی تلفن تان کار کرده‌اید؛ برای مدت طولانی احساس سوزش چشم می‌کنید. به این حالت خستگی دیجیتالی یا سندرم نگاه کردن به کامپیوتر می‌گویند. علائم دیگر این سندرم شامل این موارد هستند:

 • سردرد
 • خشکی چشم
 • درد گردن و شانه

این علائم موقتی هستند و معمولا پس از این که کار با کامپیوتر و وسایل دیگر دیجیتالی را متوقف می‌کنید، برطرف می‌شوند.

 • موسسه چشم آمریکا توصیه می‌کند برای حل این مشکل از قانون 20-20-20 استفاده کنید. به این صورت که پس از  بیست دقیقه کار کردن با وسایل دیجیتالی، برای بیست ثانیه به چیزی در فاصله بیست فوتی خود خیره شوید.

عفونت

عفونت‌های چشمی باکتریال، ویروسی یا قارچی می‌توانند سبب سوزش چشم شوند. علائم دیگر عفونت چشمی شامل این موارد هستند:

 • تورم غشاهای چشم و اطراف
 • ترشح چرک
 • خشک شدن ترشحات چشم در لبه پلک و مژه‌ها
 • در این حالت درمان بستگی به این دارد که چه چیزی عامل آن بوده است. عفونت‌های ویروسی ظرف یک تا دو هفته به صورت خود به خودی درمان می‌شوند. برای درمان عفونت‌های باکتریال قطره‌های آنتی بیوتیکی تجویز می‌شود. برای درمان عفونت‌های قارچی قطره‌های ضد قارچی و یا قرص تجویز می‌شود. اگر عفونت خیلی شدید باشد گاها این ترکیبات به داخل چشم تزریق می‌شود.

خشکی چشم

خشکی چشم بیماری بسیار شایعی است که شیوع متفاوتی دارد؛ ولی در خانم‌ها و به خصوص بعد از یائسگی شایع می‌باشد. علائم این بیماری شبیه عفونت چشم است و گاهی پزشک به علت تشخیص اشتباه برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

وظیفه اشک مرطوب نگه داشتن سطح چشم، اکسیژن رسانی به قرنیه و شستشوی مواد زائد از سطح چشم می‌باشد. بیماران مبتلا به چشم خشک از احساس سوزش چشم، خشکی و احساس جسم خارجی به طور دائم شاکی می‌باشند. علائم دیگر شامل این موارد می‌باشند:

 • خارش
 • قرمزی
 • درد
 • حساسیت به نور
 • اشکال در حرکت پلک‌ها

احساس خستگی چشم علامت مهمی در کمبود اشک می‌باشد. کم کم در اثر شدت خشکی، هنگام پلک زدن چشم‌ها قرمز و دردناک می‌شوند (کراتیت فیلامانتر ).

خشکی چشم

خشکی چشم باعث می‌شود که سطح قرنیه نامنظم شود و در نتیجه سبب کاهش دید می‌شود. باید توجه داشت در پاره‌ای از موارد که خشکی چشم شدید است در اثر تحریکات حاصله به طور رفلکسی ترشح اشک زیاد می‌شود، در حالی که حقیقتا کمبود اشک وجود دارد. در آب و هوای گرم و حالاتی که سبب تبخیر اشک می‌شوند، علائم بیماری تشدید می‌شود. در غالب بیماران مشخص‌ترین نشانه در معاینه چشم، طبیعی بودن ظاهر چشم است.

 • خشکی چشم بیماری مزمنی است که درمان آن غالبا موفقت آمیز نیست. اساس درمان استفاده از اشک مصنوعی نیم درصد (Artificial tear ) به صورت یک قطره چهار بار در روز است. در صورتی که تعداد دفعات مصرف اشک مصنوعی بیشتر از 4 بار در روز باشد، از قطره‌های اشک بدون مواد نگه دارنده استفاده می‌شود. این موارد نیز ممکن است توسط پزشک‌تان توصیه گردد:
 • اجتناب از آب و هوای گرم و خشک
 • استفاده از پمادهای نرم کننده به ویژه در هنگام خواب
 • دستگاه‌های مرطوب کننده و عینک‌های شما در پاره‌ای از موارد

گاهی هم پزشک مداخله می‌کند و برای درمان سوزش چشم ناشی از خشکی شدید چشم پونکتوم‌های فوقانی و تحتانی چشم را می‌بندد و حتی ممکن است پلک‌ها را بدوزد تا از فضای بین پلکی بکاهد و در نتیجه تبخیر اشک کاهش پیدا می‌کند.

 

خلاصه

سوزش چشم یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف حالتی به کار می‌رود که عامل داخلی یا خارجی سبب آزار چشم و قسمت‌های اطراف آن می‌شود. چون سوزش چشم علامت مشترکی در بین بسیاری از بیماری‌های چشمی است؛ درمان‌های آن متفاوت است. ممکن است علت سوزش چشم یک حساسیت ساده باشد که با دور شدن از محیط حساسیت زا برطرف شود و یا به علت عفونت قارچی شدیدی باشد که تنها با تزریق ترکیبات ضدقارچی به داخل چشم برطرف شود. خب آن قدر چشم‌تان می‌سوزد که حوصله این مقدمات را ندارید؟ با ما باشید تا در این مقاله تعدادی از علل و نحوه درمان سوزش چشم را برای‌تان بازگو ‌کنیم.

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :424
 1. مجیدکریمی says:

  سلام .من دقیقا دپس از نگاه کردن به کامپیوتر دچار سوزش و تنبلی چشم یا همان پلک زدن اهسته و نیمه باز ماندن چشم میشوم .

 2. خانوم رادمنش says:

  سلام.خواهر من چشمش یهوشروع ب سوزش کرد و بسته شد پلکش سنگین شد باز نشدتانیم ساعت و شروع ب اشک شدید کرد..الانم میسوزه.میگه انگار شن داخل چشمش هستن. دلیلش چیه

 3. محمد میرزایی says:

  سلام من بخاطر زخم قرنیه که متاسفانه برام پیش اومد یه هفته مجبور به استفاده از سیپلکس شدم ..همون موقع هم گوشه چشمم میسوخت …حالا بعد یکماه همونجایی که میسوخت الانم سوزش داره وموقع حمام کردن اونجا درد و سوزش داره …علتش چی میتونه باشه ایا دچار الرژی شدم ..ممنون ؟

  • crm says:

   سلام
   برای تشخیص دقیق باید معاینه شود، در صورت عدم وجود قرمزی میتوانید از اشک مصنوعی بدون مواد نگهدارنده، هر ۴ ساعت برای یک هفته استفاده کنید، ودر صورت عدم بهبودی جهت معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید.

 4. فائزه says:

  با سلام. من ۴ ماه پیش عمل لیزیک کردم.چشمانم بعد از عمل دچار خشکی شد و به تجویز پزشک از اشک مصنوعی استفاده میکنم که دکتر گفتن خشکی چشمت برطرف شده و ۴ ماه هر ۶ ساعت استفاده کن . بعضا دچار سوزش چشم میشم و بیشتر اوقات که از اشک مصنوعی (آرتیپیک ادونسد)استفاده میکنم چشم هام به مدت چند دقیقه میسوزن و به سختی میتونم بازشون کنم و چشمهام دچار آبریزش میشن.علتش چی میتونه باشه؟

  • crm says:

   سلام
   خشکی چشم بدنبال عمل لیزیک شایع است، که معمولا چند ماه بعد بهتر می شود، لذا استفاده از اشک مصنوعی در این مدت ویا هر موقع بیمار دچار سوزش وخشکی چشم شود، توصیه می شود، واین قطره ها هیچ ضرری برای چشم ندارد.
   در صورت سوزش چشم بدنبال استفاده از قطره، میتونید قطره مورد نظر عوض کنید واز نوع بهتر مثل Hye, xiloial, Artelac Advanced… استفاده کنید.

 5. روح الله قدمیاری says:

  سلام من داخل پلکه پایین چشمم میسوزه چند روزه قطره میزنم فایده نداره

 6. سما says:

  سلام.من چند روز شده ک چشمام میسوزه.حتی قرمز هم نشده بیشترم چشم سمت چپ سوزش داره بنظرتون دلیلش چیه؟؟؟

 7. نرگس says:

  سلام . من از ۲ یا ۳ سال پیش چشمام یهویی شروع به سوزش میکرد مثلا ماهی یه بار اینجوری میشدم ولی جدیدا هفته ای ۴ بار تقریبا چشمام یهویی شروع به سوزش میکنه اکثرا هم چشم راستم میسوزه بعد ازش اشک میاد و قرمز میشه. اینکه چند وقته اینجوری شدم میتونه مرتبط با کم خوابی باشه ؟چون من چند وقته هرشب ۳ ساعت میخوابم

  • aspa121 says:

   سلام شما احتمالا خشکی چشم دارید اگر ساعات طولانی با کامپیوتر کار میکنید سعی کنید در حین کار کردن با سیستم مرتب پلک بزنید که از خشکی چشم جلوگیری شود و اینکه کم خوابی دارید هم میتواند دلیل دیگری برای خشکی و خستگی چشم شما باشد در صورت امکان به یک چشم پزشک مراجعه نمایید که اگر احتیاج داشتید براتون قطره اشک مصنوعی تجویز شود با تشکر

 8. فاطمه ابراهیم خانی says:

  سلام من گوشه چشمم میسوزه و دایما اشک میاد نمیدونم باید چکار کنم

  • aspa121 says:

   سلام
   ممکن است آلرژی التهاب غدد چرپی لبه پلک داشته باشید.. میتوانید لبه پلک را با شامپو پچه یا شامپوی مخصوص پلک آی سول روزی دو بار شستشو دهید ودر صورت عدم بهبودی باید جهت معاینه وتشخیص دقیق به چشم پزشک مراجعه کنید.

 9. عطاری تهران says:

  سلام‌من خیلی وقته‌مادرعمل فیگو چشم کرده ولی‌دکترش گفته هیچ مشکلی توعملش‌نیست ولی هنوزمیگه چشمم تیرمیکشه سوزش داره‌ولی هرباردکترمیبینه میگه مشگلی‌نیست۶(

 10. هشت ماه ازعملشم میگذره گفتم‌نظرشمادکترمحترمم بدونم قطره ای یاراهکاری درستی توصیه میکنیدممنون‌میشم says:

  عطاری

 11. عطاری says:

  مادرم عمل فیگو چشم کردن هشت ماه ولی دکترشون میگن مشکلی درعمل نیست ولی هنوز‌سوزش دارن یکی ازچشاشون گفتم قطره ای یاراهکاری توصیه کنیدممنون میشم

 12. فره روز says:

  سلام من بعدازاینکه به کامپیوترنگاه میکنم چشم چپم احساس خشکی میکنه الان هم متوجه شدم چشم چپم نقاط دورو ضعیف میبینه امانزدیکوخیلی خوب میبینه میخواستم ببینم مشگلم چیه وراه درمانش چیه ممنون میشم جواب بدید

  • aspa121 says:

   سلام
   استفاده طولانی مدت از کامپیوتر بدون رعایت مسائل ایمنی سلامت عوارض متعددی را به دنبال دارد که خشکی چشم یکی از آنهاست؛ ضروری است در هنگام استفاده طولانی مدت از کامپیوتر به هشدار های سلامتی توجه نمایید. در صورت نیاز به کلینیک مراجعه کنید تا وضعیت چشم شما بررسی و درمان لازم انجام شود

 13. Rasool.M.B says:

  سلام
  من وقتی تو زمستون وارد یه محیط گرم میشم چشمام به سوزش و خارش و بعدش قرمز میشه .
  ممنون میشم واسه درمانش راهنمایی کنید

 14. اسما says:

  سلام حدود یک ماه است که چشمم خیلی زیاد میسوزه همراه با ریزش اشک و سنگینی چشم در حدی که به زور چشمم رو باز میکنم مخصوصا اگر نور خورشید به چشمم بخوره علت آن چیست؟

 15. daryadel says:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من چند مدت چشام حالا به هر دلیلی اشک میاد مثلا سرفه میکنم یکم آب از چشام میاد همون حین اومدن آب خیلی میسوزه انگار نمک ریختم خودمم عینکی هم نزدیک بین ۲ و هم نیم آستیگماتیسم زیادن به کتاب و گوشی نگاه میکنم از چی میتونه باشه هفته پیشم ب تعویض عینک رفتم یادم رفت بگم ولی اگ خشکی بود شاید پزشک میفهمید

 16. بارزان فیضی says:

  سلام
  چشم دخترام مرتب سوزش داره و روز به روز ضعیفتر میشه و چشمشون خشک است و در معرض گرد و غبار تشدید می‌شود
  دو قلو هستند و هردو این مشکل را دارند

  • basfa_clinic says:

   سلام – خشکی چشم از عوارضی است که امروزه مشکل جدی ایجاد کرده است. حتما برای بررسی وضعیت و درمان به کلینیک مراجعه داشته باشید. همکاران فوق تخصص قرنیه درمان مناسب را برای چشم دخترتان انجام خواهند داد.

 17. گلی says:

  بعد آرایش چشام میسوزه بسته میشه بزور باز میکنم

  • basfa_clinic says:

   سلام – بسیاری از لوازم آرایش دارای مواد شیمیائی هستند. اگر حین آرایش داخل چشم بشن در برخی افراد بخصوص افراد با زمینه حساسیت موجب بروز قرمزی و سوزش می شوند.

مقالات مرتبط

۸ آبان ,۱۴۰۰

انتخاب مسیر

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر در یکی از مناطق مرکزی شهر نزدیک به غرب تهران قرار گرفته است. بسیاری از بیمارستانها...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۰۶
۸ آبان ,۱۴۰۰

دریافت نوبت

شما می توانید به 3 طریق نوبت معاینه در مرکز بصیر دریافت نمائید 1- تلفنی: با شماره 61900 تماس حاصل نمائید. در...

تعداد نظرات : ۴
۱۲۰۴۷
۸ آبان ,۱۴۰۰

راهنمای طبقات

1- طبقه همکف: در صورتی که برای معاینه مراجعه کرده اید: • هنگام ورود به واحد اطلاعات مراجعه فرمائید تا ورود شما...

تعداد نظرات : ۰
۲۲۷۴
۸ آبان ,۱۴۰۰

استرابیسم یا انحراف چشم

در استرابیسم ناهنجاری در محور نگاه چشمها به وجود آمده مسیر نگاه ها متفاوت است. این بیماری معمولا در اطفال شیوع دارد...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۱۶
۸ آبان ,۱۴۰۰

گلوکوم یا آب سیاه

حفره داخلی چشم عمدتا توسط ماده ای ژلاتینی به نام ویتره یا زجاجیه پر شده که قوام کره چشم را نگاه می...

تعداد نظرات : ۰
۱۸۴۳
۸ آبان ,۱۴۰۰

زیبائی، ترمیمی و مجاری اشکی

زیبا دیده شدن از ویژگی هائی است که انسانها عمدتا به آن اهمیت می ورزند. زیبائی صورت و چشمها در این میان...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۲۲
۸ آبان ,۱۴۰۰

شبکیه

شبکیه لایه درونی و عمقی چشم است که از میلیونها حسگر عصبی برای گیرندگی ، ثبت و انتقال تصاویر وارد شده به...

تعداد نظرات : ۲
۲۲۹۲
۸ آبان ,۱۴۰۰

قرنیه

چشم کره ای است به قطر تقریبی 5/2 سانتیمتر. لایه بیرونی این کره از بافتی سخت و مقاوم تشکیل شده که به...

تعداد نظرات : ۰
۳۷۰۶
۸ آبان ,۱۴۰۰

بیمه ها

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر طرف قرارداد بیمه ها ی پایه و تقریبا تمامی بیمه های تکمیلی و نیز برخی از...

تعداد نظرات : ۰
۱۳۱۷۸
۸ آبان ,۱۴۰۰

خدمات جنبی

عـلاوه بـر ارائـه خدمـات اصلـی چشـم پـز شـکی در مرکـز فـوق تخصصـی چشـم پزشـکی بصیـر، بـه منظـور فراهـم سـاختن حـد اکثـر راحتـی...

تعداد نظرات : ۰
۱۵۱۶
۸ آبان ,۱۴۰۰

کلینیک زیبائی چشم

در کلینیک زیبائی چشم با هماهنگی و وقت قبلی چشم پزشکان فوق متخصص ما به بررسی درخواستهای مراجعین پرداخته و بهترین راهکارها...

تعداد نظرات : ۰
۲۴۵۴
۸ آبان ,۱۴۰۰

آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر همه روزه آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی می باشد.

تعداد نظرات : ۰
۱۲۷۹

پرسیدن سوالات