راهکارهایی برای مراقبت از چشم کودکان
13 می ,2019

راهکارهایی برای مراقبت از چشم کودکان

بدون شک چشم یکی از مهم ترین اعضای بدن است که محافظت از آن را باید جدی بگیرید. چشم کودکان به مراتب بسیار بیشتر از بزرگسالان نیازمند مراقبت است چرا که حساسیت بیشتری نسبت به آن ها دارد. به خصوص در دوره کنونی که میتوان گفت دنیای تکنولوژی تا حد بسیار زیادی از طریق تبلت ها و تلفن های همراه هوشمند راه در زندگی روزمره ما و به ویژه کودکان ما باز کرده است و آن ها را علاقه مند کرده تا ساعات بسیاری را به بازی با موبایل بپردازند. صفحات نمایش تلویزیون و کامپیوتر معمولا به چشم  کودکان  صدمه نمی زنند اما هر چیزی اگر رنگ افراط و تفریط به خود بگیرد بدون شک مضر خواهد بود و تماشای تلویزیون نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مبحث میخواهیم به مراقبت چشم کودکان و بیماری های آن بپردازیم.

معاینه های چشم کودکان در چه سنینی باید انجام شود؟

همان طور که میدانید کودک شما حداقل یک سوم از عمر خود را به درس خواندن می گذارند و این شامل دو دهه ابتدایی زندگی اوست. بهتر است که تا سن 18 سالگی چشم های کودک خود را به طور مرتب به پزشک مربوطه نشان دهید.

دقت داشته باشید که در صورت هرگونه کم بینی یا دوبینی بهتر است که پیش از آغاز دوران مدرسه، یعنی پیش از هفت سالگی کودک خود را سالیانه یک بار برای معاینه چشم به چشم پزشکی ببرید. شاید تصور کنید این امر واجب نیست و میتوانید از آن چشم پوشی کنید اما در صورت بروز هرگونه مشکل، ممکن است که کودک شما در سنین بالاتر دچار تنبلی چشم شود.

چرا باید برای معاینه کودک خود را نزد چشم پزشک ببرید؟

اگر شما هم جز آن دسته والدینی هستید که نگران سلامتی چشم کودکان خود هستید بهتر است که او را برای معاینه و مراقبت از چشم سالیانه یک بار نزد چشم پزشک ببرید.

اگر کودک شما تعریف هایی مبنی بر ضعیف بودن سطح بینایی خود دارد بهتر است که این نشانه ها را جدی بگیرید چرا که در سنین بزرگسالی ممکن است که با مشکل روبرو شود.

مطمئن شوید که مراقبت از چشم کودکان حتما توسط یک متخصص در این زمینه انجام می گیرد و آن را در قالب یک روتین در برنامه زندگی خود قرار دهید. این آزمون های روتین که برای نشان دادن سطح بینایی کودک شما انجام می گیرد شامل موارد زیر است:

 • نوزادان باید برای مراقبت چشم و اطمینان از سلامت بینایی باید به صورت روتین مورد آزمایش قرار گیرند. دقت داشته باشید که این نکته زمانی رنگ می گیرد که شما در خانواده خود سابقه بیماری های چشمی داشته باشید.
 • بین سنین 3 تا 4 سالگی، تمامی کودکان باید به صورت روتین برای سلامت چشم خود معاینه شوند.
 • حدود پنج سالگی باید کودک خود را نزد متخصص در این زمینه ببرید تا بتواند بروز هرگونه مشکلی را در این زمینه پیش بینی کند.
 • بعد از سن پنج سالگی، مراقبت از چشم به صورت روتین توسط مدرسه انجام می شوند. برخی از نشانه هایی که ممکن است حاکی از وجود هرگونه مشکل دیداری در کودک شما باشد در واقع با سردرد هایی شروع می شود که ممکن است حین درس دادن معلم در کودک شما ایجاد شود.
 • کودکانی که برای مراقبت از چشم خود از لنز و یا عینک استفاده می کنند باید به صورت سالیانه برای چکاپ مشکلات دیداری خود به دکتر مراجعه کنند

چرا باید برای معاینه کودک خود را نزد چشم پزشک ببرید؟

مشکلات چشمی و مراقبت از چشم

برخی از مشکلاتی که در نهایت یک سری روتین مراقبت از چشم را به دنبال داشته باشند شامل موارد زیر هستند:

 • مالیدن بیش از حد چشم ها
 • حساسیت به نور رواشنه
 • عدم توانایی در تمرکز
 • عدم توانایی دنبال کردن یک جسم در حال حرکت
 • تکان های بی دلیل چشم
 • قرمزی بیش از حد چشم
 • اشک آلود بودن بیش از حد چشم
 • سفیدی مردمک چشم به جای مشکی بودن آن

اگر میخواهید مراقبت از چشم کودکان را به صورت موثر انجام دهید باید در صورت بروز هرگونه از این مشکلات سریعا به یک متخصص مراجعه کنید. دقت کنید که این مراجعه باعث می شود تا مراقب از چشم برای کودک شما به امری عمرانه تبدیل نشود و در مراحل اولیه درمان شود.

مشکلات چشمی و مراقبت از چشم

 

بیماری های متداول چشم کودکان

دقت داشته باشید که بیماری های بسیاری ممکن است که سلامت چشم کودکان را به خطر بیندازد که بسیاری از آن ها با معاینه های چشمی در طول مدرسه و سپس مراقبت از چشم حل خواهند شد.

تنبلی چشم

یکی از مواردی که در نهایت عدم مراقبت از چشم پدید می آید آمبلیوپی یا تنبلی چشم است. این بیماری در واقع زمانی پدید می آید که توان بینایی کودک شما از حد نرمال کمتر باشد. زمانی که یک چشم به این بیماری دچار می شود بینایی تا سطح بسیار زیادی کم شود. در صورت مراقبت از چشم و تشخیص زودهنگام این بیماری تا قبل از هشت سالگی قابل درمان خواهد بود.

انحراف چشم

این بیماری که در اثر ناهماهنگ بودن چشم ها به وجود می آید ممکن است که باعث شود آن ها به یک سمت خاص تمایل داشته باشد. ممکن است چشمی که انحراف دارد حتی دچار بیماری تنبلی چشم نیز بشود. در صورت عدم مراقبت از چشم ممکن است که هر دوی این بیماری ها به صورت همزمان در آن ها پدید آید. جراحی و حتی برخی از عینک هایی که به صورت اختصاصی برای این منظور طراحی شده اند میتوانند به درمان این بیماری کمک کنند.

به طور خلاصه….

مراقبت از چشم کودکان بسیار حائز اهمیت است چرا که اغلب اوقات آن ها از بیان اینکه چه اتفاقی در بینایی آن ها رخ می دهد قاصرند.  بهتر است که از زمان نوزادی تا زمانی که کودک شما به مدرسه می رود بینایی او را به صورت مرتب چک کنید تا هرگونه مشکل را بتوانید سریعتر حل کنید. بیماری های مختلفی ممکن است که چشم کودکان را تحت تاثیر قرار دهند که از جمله آنها می توان به بیماری تنبلی چشم و انحراف چشم اشاره کرد. در صورتی که شما مراقبت های لازم را از چشمان کودک خود انجام ندهید ممکن است که هر دوی این بیماری ها باهم اتفاق بیفتند. لازم است بدانید که همواره پیشگیری بهتر از درمان است.

مقالات مرتبط

30 اکتبر ,2021

انتخاب مسیر

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر در یکی از مناطق مرکزی شهر نزدیک به غرب تهران قرار گرفته است. بسیاری از بیمارستانها...

تعداد نظرات : ۰
۳۱۰۲
30 اکتبر ,2021

دریافت نوبت

شما می توانید به 3 طریق نوبت معاینه در مرکز بصیر دریافت نمائید 1- تلفنی: با شماره 61900 تماس حاصل نمائید. در...

تعداد نظرات : ۰
۱۲۱۹۰
30 اکتبر ,2021

راهنمای طبقات

1- طبقه همکف: در صورتی که برای معاینه مراجعه کرده اید: • هنگام ورود به واحد اطلاعات مراجعه فرمائید تا ورود شما...

تعداد نظرات : ۰
۲۳۵۱
30 اکتبر ,2021

استرابیسم یا انحراف چشم

در استرابیسم ناهنجاری در محور نگاه چشمها به وجود آمده مسیر نگاه ها متفاوت است. این بیماری معمولا در اطفال شیوع دارد...

تعداد نظرات : ۰
۳۱۰۱
30 اکتبر ,2021

گلوکوم یا آب سیاه

حفره داخلی چشم عمدتا توسط ماده ای ژلاتینی به نام ویتره یا زجاجیه پر شده که قوام کره چشم را نگاه می...

تعداد نظرات : ۰
۱۹۲۰
30 اکتبر ,2021

زیبائی، ترمیمی و مجاری اشکی

زیبا دیده شدن از ویژگی هائی است که انسانها عمدتا به آن اهمیت می ورزند. زیبائی صورت و چشمها در این میان...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۹۵
30 اکتبر ,2021

شبکیه

شبکیه لایه درونی و عمقی چشم است که از میلیونها حسگر عصبی برای گیرندگی ، ثبت و انتقال تصاویر وارد شده به...

تعداد نظرات : ۰
۲۳۷۸
30 اکتبر ,2021

قرنیه

چشم کره ای است به قطر تقریبی 5/2 سانتیمتر. لایه بیرونی این کره از بافتی سخت و مقاوم تشکیل شده که به...

تعداد نظرات : ۰
۳۷۸۶
30 اکتبر ,2021

بیمه ها

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر طرف قرارداد بیمه ها ی پایه و تقریبا تمامی بیمه های تکمیلی و نیز برخی از...

تعداد نظرات : ۰
۱۳۲۹۲
30 اکتبر ,2021

خدمات جنبی

عـلاوه بـر ارائـه خدمـات اصلـی چشـم پـز شـکی در مرکـز فـوق تخصصـی چشـم پزشـکی بصیـر، بـه منظـور فراهـم سـاختن حـد اکثـر راحتـی...

تعداد نظرات : ۰
۱۵۹۱
30 اکتبر ,2021

کلینیک زیبائی چشم

در کلینیک زیبائی چشم با هماهنگی و وقت قبلی چشم پزشکان فوق متخصص ما به بررسی درخواستهای مراجعین پرداخته و بهترین راهکارها...

تعداد نظرات : ۰
۲۵۳۰
30 اکتبر ,2021

آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر همه روزه آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی می باشد.

تعداد نظرات : ۰
۱۳۵۵

پرسیدن سوالات