تازه‌ترین اخبار چشم پزشکی دنیا / اولین جراحی رباتیک چشم دنیا در انگلیس انجام شد

تازه‌ترین اخبار چشم پزشکی دنیا / اولین جراحی رباتیک چشم دنیا در انگلیس انجام شد

داشتن دست‌های ثابت یکی از واجبات جراحان است؛ اما اگر نیاز به ثابت بودن دست‌ها از حد خود رد شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

به گزارش روابط عمومی مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر به نقل از وب سایت  فارنت در این هفته گروهی از پزشکان انگلیسی موفق به اجرای اولین جراحی رباتیک داخل چشم انسان شدند؛ احتمالاً این کار به انقلابی در درمان بیماری‌های چشم منجر خواهد شد. این جراحی در بیمارستان John Radcliffe در آکسفورد توسط پروفسور Robert MacLaren صورت گرفت. بر شبکیه چشم بیمار، غشائی در حال رشد بود که منقبض‌شده و شکلی نامتقارن پیداکرده بود. این غشاء صد هزارم میلی‌متر ضخامت داشت و باید بدون صدمه زدن به شبکیه، از آن جدا می‌شد.

MacLaren به گاردین گفت:

تکنولوژی‌های فعلی لیزر و میکروسکوپ، اجازه مشاهده بیماری‌های شبکیه چشم را به پزشکان می‌دهد. این مشاهدات به‌قدری ظریف و کوچک هستند که دست انسان قادر به جراحی بر آن‌ها نخواهد بود.

 

پس از موفقیت جراحی مک لارن گفت:

شک ندارم آنچه دیده‌ایم قسمتی از آینده جراحی چشم است. به گفته وی، به کمک رباتیک دنیایی از فرصت‌ها و امکانات در برابر آینده جراحی و درمان چشم پدیدار می‌شود که تکنولوژی قبلی به‌سادگی توانایی انجام آن‌ها را ندارد.

 

به گزارش گاردین اگر جراحی به کمک رباتیک انجام نمی‌شد، باید نبض بیمار را پایین آورده و حرکات را درزمانی بین ضربان قلب وی انجام می‌دادند؛ اما رباتیک انجام کارهای ظریف و دقیق فراتر از محدودیت‌های فیزیولوژیکی دست انسان را ممکن می‌کند. استفاده از یک جوی‌استیک و صفحه لمسی به دکترها اجازه کامل کردن جراحی با حرکات بسیار ظریف را می‌داد. به گزارش گاردین این اولین جراحی بود که در آن از دستگاهی با دقت سه‌بعدی کافی برای جراحی در داخل چشم انسان استفاده شد.

 

مک‌لارن با توجه به آینده تکنولوژی و رباتیک به پتانسیل ایجاد روش‌های نو برای درمان کوری از طریق ژنتیک تراپی و سلول‌های بنیادی اشاره کرد. در این روش سلول‌ها با دقت بسیار زیاد زیر شبکیه چشم قرار داده می‌شوند.

پرسیدن سوالات