جراحی کاشت رینگ قرنیه (Corneal ring implantation)
قرنیه

جراحی کاشت رینگ قرنیه (Corneal ring implantation)

جراحی چشم برای قرار دادن یک حلقه پلاستیکی در لایه میانی قرنیه چشم است که برای بهبود مشکلات قرنیه شما مانند کراتوکونوس می باشد و با نام کاشت رینگ قرنیه شناخته می شود. قرنیه ،لایه بیرونی چشم شماست که بسیار شفاف است و چشم شما را از میکروب ها محافظت می کند. عملکرد دیگر قرنیه این است که نور را در چشم متمرکز کند. بنابراین اگر اتفاقی برای قرنیه شما بیفتد و به شکل آن آسیب برسد، قرنیه نمی تواند پرتوهای نور را به درستی متمرکز کند. این باعث مشکلات بینایی مانند ضعف بینایی می شود.

ممکن است بپرسید رینگ قرنیه چیست؟

رینگ قرنیه دو قطعه کوچک منحنی (مانند قوس) پلاستیکی است که می تواند در عمل جراحی برای تغییر شکل قرنیه مورد استفاده قرار گیرد. مواد آنها پلاستیک زیست سازگار (PMMA) است که همانند لنزهای داخل چشم در جراحی آب مروارید است. بنابراین حلقه به نوبه خود بی ضرر است و همچنین آنقدر شفاف است که هیچ کس نمی تواند آن را ببیند. بیمار نیز نمیتواند حلقه ها را در چشمانش احساس کند.

چرا باید کاشت رینگ قرنیه  انجام دهیم؟

کاشت رینگ قرنیه هم چنین برای کاهش یا رفع نزدیک بینی یا آستیگماتیسم در بیماران مبتلا به کراتوکونوس استفاده می شود که مشکل بینایی آنها با لنز یا عینک حل نمی شود.

بیماران می توانند به صورت طولانی مدت از کاشت رینگ قرنیه استفاده کنند، اما این کاشت برگشت پذیر است، به این معنی که اگر کسی انتظاراتش از عمل برآورده نشده باشد یا با آن مشکل داشته باشد، جراح می تواند این حلقه ها را خارج کند. اگر مشکل با اندازه آن باشد، حلقه ها را می توان با جفت دیگری جایگزین کرد. ممکن است شما با افزایش سن مجبور به کاشت مجدد حلقه ها شوید. تاکنون هیچ مشکلی برای جایگزینی یا تکرار فرآیند کاشت حلقه ها گزارش نشده است.

کاشت رینگ قرنیه ،یک جراحی چشم سریع و بدون بستری است. عملکرد حلقه ها به این شکل است که برای نزدیک بینی، آنها قرنیه را مسطح می کنند تا بتواند پرتوهای نور را به درستی متمرکز کند. در کراتوکونوس، حلقه ها باید قسمت تیز قرنیه را مسطح کند.

خطرات و عوارض

متخصصان می گویند که اکثر افرادی که جراحی کاشت رینگ قرنیه را انجام داده اند، هیچ مشکلی و یا علائم بصری نداشته اند. اما همان گونه که می دانیم ممکن است برخی عوارض رخ دهد. ما آنها را ذکر می کنیم:

 • دید در شب ضعیف با تشدید درخشندگی نور
 • عفونت چشم ممکن است رخ دهد
 • ممکن است التهاب را در قرنیه خود احساس کنید (Keratitis)
 • ممکن است بیمار درد مداوم در چشم خود را تجربه کند
 • ممکن است در چشم شما سوراخ ایجاد شود
 • حلقه ممکن است از چشم شما خارج شود
 • گاهی اوقات چشم متورم می شود
 • حلقه ها ممکن است به درون قرنیه جابجا شوند
 • جراحی ممکن است مشکل بینایی شما را حل نکند
 • برخی از مشکلات دیگر بصری مانند آستیگماتیسم ممکن است رخ دهد

تمام این عوارض بسته به سن شما یا برخی از شرایط پزشکی ممکن است تغییر کند. پزشک چشم شما بهترین فردی است که می تواند به شما در درک بهتر شرایط و عوارض ناشی از کاشت رینگ قرنیه کمک کند.

نشانه ها
 • عدم رفع عیوب انکساری با عینک و لنز
مدت اقامت
رسیدن و مستقر شدن
مدت درمان
بازگشت

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :255

از مرکز بصیر بیشتر بدانیم

نظری در این مورد یافت نشد.

مشاوره بگیرید