جراحی اصلاحی چشم فمتولیزیک
جراحی چشم

جراحی اصلاحی چشم فمتولیزیک

فمتولیزیک که به عنوان کارآمدترین فناوری در جراحی با لیزر شناخته می شود، یک جراحی بدون استفاده از تیغ جراحی است که در آن جراح از دو نوع لیزر استفاده می کند. اگر شما از نزدیک شدن تیع جراحی به چشمتان می ترسید، فمتو لیزیک انتخاب خوبی برای شماست.

اسم های مختلفی برای جراحی فمتو لیزیک مانند لیزیک بدون تیغ یا لیزیک تنها با لیزر وجود دارد. لیزیک مخفف جمله ی laser-assisted in situ keratomileusis  است و femto آخرین تکنولوژی لیزر است که femtosecond نامیده می شود.

در روش femtosecond یک لایه بسیار نازک از سطح قرنیه توسط یک لیزر femtosecond فوق سریع برش داده می شود و سپس جراح بخش های قرنیه را با لیزر اکسیمر (Excimer) به منظور بهبود دید شما تغییر می دهد. پس از آن قسمت برش داده شده بر روی قرنیه شما قرار می گیرد. می توان گفت معمولا افرادی که می توانند LASIK داشته باشند، کاندید عمل جراحی فمو لیزیک نیز می باشند. علاوه بر این، بعضی از متخصصان ادعا می کنند که لیزیک بدون تیغ (femto LASIK) حتی می تواند خطر عوارض ناشی از ابزارهای برش دهنده را کاهش دهد.

مزایایی جراحی فمتولیزیک

مانند هر عمل جراحی، جراحی فمتولیزیک  دارای مزایایی هم هست. اول از همه جراحی لیزر Femtosecond برای بیماران بسیار آسان تر است چون هیچ تیغی در کار نیست! و روند برش بسیار دقیق تر و ایمن تر از راه قدیمی است. می توانیم برخی از مزایای دیگر را نیز ذکر کنیم:

 1. جراح می تواند ضخامت برش را پیش بینی کند (تمام پروسه می تواند بر روی یک کامپیوتر تماشا و کنترل شود.)
 2. خطر ایجاد خراش در حین جراحی کاهش می یابد
 3. خطر آستیگماتیسم پس از عمل کاهش می یابد
 4. گاهی اوقات این نوع لیزر ممکن است به پزشک کمک کند تا یک لایه نازکتر از سطح قرنیه را برش دهد تا نزدیک بینی را به شکل قابل توجهی بهبود دهد.
 5. در جراحی femto LASIK گزینه های بیشتری در اندازه برش، جهت و شکل جراحی برای انتخاب وجود دارد
 6. بخشی از لایه قرنیه که توسط لیزر femtosecond برش داده می شود، می تواند خیلی بهتر دوباره جایگذاری شود و این خطر جابه جایی را کاهش می دهد.
 7. دوره ریکاوری (زمان بهبودی) این روش کوتاه تر از سایر روشها است
 8. کاهش خطر عوارض جانبی
 9. کاهش خطر ابتلا به عفونت

چه کسی می تواند جراحی فمتولیزیک داشته باشد؟

متخصصان می گویند تقریبا هر کسی که مبتلا به نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم است، کاندیدی خوب برای لیزر فمتوسکند است. اگر سن شما بین 18 تا 60 سال باشد و خطاهای انکساری شما در طی یک سال گذشته تغییر نکرده باشد، FEMTO LASIK می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

اگر چشم های بسیار خشک یا قرنیه نازک دارید، حامله هستید یا مشکلات بینایی دارید که مربوط به کهولت سن است، فمتو لیزیک انتخاب مناسبی برای درمان شما نیست.

عوارض و خطرات

عوارض ناشی از جراحی فمتو لیزیک بسیار نادر است. اما برخی از مواردی که ممکن است رخ دهد را اشاره می کنیم:

 • برش ممکن است کامل نباشد
 • جابجایی قسمت برش داده شده
 • ممکن است در برش ها چروک ایجاد شود
 • التهاب و عفونت چشم
نشانه ها
 • نزدیک بینی
 • دوربینی
 • آستیگماتیسم
مدت اقامت
رسیدن و مستقر شدن
۳
مدت درمان
۲
بازگشت
۱

از مرکز بصیر بیشتر بدانیم

نظری در این مورد یافت نشد.

مشاوره بگیرید