جراحی تزریق چشمی (اینتراویترال)
شبکیه

جراحی تزریق چشمی (اینتراویترال)

تزریق چشمی یا اینتراویترال ( intravitreal) یک روش برای تزریق مستقیم ماده دارویی به چشم بیمار است. این تزریق باید در ناحیه پشت چشم انجام شود که حفره زجاجیه نامیده می شود. حفره زجاجیه پر از ژل زجاجیه (یک ژل مایع) است. به دلیل اهمیت این فرآیند، تزریق چشمی باید توسط یک متخصص انجام شود.

شرایط عمل تزریق چشمی (اینتراویترال)

عمل تزریق چشمی (اینتراویترال) در شرایطی انجام می شود که پزشک می خواهد درمان برخی از مشکلات شبکیه را با تزریق دارو به داخل چشم انجام دهد. به عنوان مثال، انسداد رگ شبکیه، دژنراسیون ماکولا ناشی از افزایش سن یا رتینوپاتی دیابتی، توسط داروهای اینتراویترال به نام anti-VEGF درمان می شود. استروئید های اینتراویترال نیز به عنوان درمان برای یووئیت، رتینوپاتی دیابتی و انسداد رگ شبکیه به کار برده می شود. این دو نوع دارو باعث کاهش خروج مایعی می شوند که به خاطر آن مشکلات چشم  ایجاد شده اند. انواع دیگر داروهایی که استفاده می شوند آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد ویروسی یا ضد قارچی هستند. این نوع داروها عفونت های چشم چون رتینیت و اندوفتالمیت را متوقف می کنند.

برای عمل تزریق چشمی نیازی به اتاق عمل وجود ندارد، این عمل را می توان درون مطب انجام داد. شما روی یک صندلی می نشینید، چشم و پلک هایتان بی حس می شوند، بنابراین در هنگام تزریق احساس درد نمی کنید. پس از اینکه آماده شدید، دکتر از شما می خواهد که به جهت خاصی نگاه کنید تا بتواند داروهای چشمی شما را به راحتی در محفظه زجاجیه تزریق کند. لازم نیست نگران باشید. در طول تزریق کمی احساس فشار خواهید داشت. در پایان پزشک، چشم شما را پاک می کند و عمل به پایان می رسد! تزریق چشمی (اینترویترال) تنها چند دقیقه طول خواهد کشید.

در بعضی شرایط خاص، شما نیاز به تکرار تزریق چشمی دارید مانند ورم ماکولا ناشی از مشکلات دیابت، انسداد رگ های شبکیه یا دژنراسیون ماکولا، چرا که این بیماری ها از جلمه اختلالات مزمن هستند.

علائمی که منجر به تزریق اینترویترال می شود

علائمی برای هر بیماری چشم وجود دارند که باید از آنها آگاهی داشته باشید. برای دژنراسیون ماکولا، اولین علامت می تواند یک تغییر ناگهانی در کیفیت دید شما باشد. که با تاری دید یا لکه های تاریک در میدان دید شما همراه می شود. همچنین ممکن است در تشخیص رنگ مشکل پیدا کنید، در صورت وجود ورم ماکولای دیابتی، ممکن است تصاویر تار شده و رنگ ها محو گردند.

علائم انسداد رگهای شبکیه:

از بین رفتن بینایی و تاری دید است که به طور معمول در یک چشم اتفاق می افتد. همچنین ممکن است لکه های تاریک در دیدتان باشد. در وضعیت بدتر، بیمار از درد و فشار بالای چشم رنج می برد.

عوارض تزریق داخل چشم یا اینترویترال چیست؟

هر جراحی عوارض و خطرات خاص خود را دارد. ما برخی از عوارض تزریق چشمی را ذکر خواهیم کرد:

 • فشار داخل چشم افزایش می یابد
 • ممکن است خونریزی در داخل ژل زجاجیه رخ دهد
 • در برخی موارد شبکیه بیمار ممکن است جدا شود
 • چشم بیمار ممکن است عفونت کند
 • از دست دادن بینایی نیز محتمل است
 • چشم ممکن است به بعضی داروها واکنش داده و متورم شود
 • بیمار ممکن است چشم خود را از دست بدهد (خیلی نادر است)

توجه داشته باشید که این عوارض جانبی به ندرت اتفاق می افتد و می توان آنها را کنترل کرد.

نشانه ها
 • از بین رفتن بینایی
 • تاری دید
 • لکه های تاریک در دید
 • درد و فشار بالای چشم
 • مشکل در تشخیص رنگ ها
مدت اقامت
رسیدن و مستقر شدن
مدت درمان
بازگشت

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :427
 1. حسن رلفع says:

  بااحترام اگه چشم علائمی که ذکر شده بطور محسوس نداشته باشد آیا نیاز به octوعمل تزریق هست یا خیر باتشکر

 2. علی شفیعی says:

  عوارضی وصدماتی که بیماری واریکل سل روی شبکیه چشم می گذارد آیا با جراحی باعث اصلاح دید شبکیه می شود یا نه؟

  • crm says:

   سلام
   در بیماری واریکوسل ممکن است تغییرات عروقی در شبکیه اتفاق بیفتد، وعوارض آن بستگی به وضعیت عروق متفاوت هست.
   جهت بررسی وگرفتن عکسهای تکمیلی در صورت نیاز لطفا به متخصص شبکیه مراجعه کنید.

 3. میثم خ از بندرعباس says:

  با سلام و خسته نباشید،حدود پنج سالی میشه بر اثر استرس یکی از چشمان دچار پدیده CSR شد و الان بعد از چند سال هر وقت دچار استرس شوم این مشکل تشدید میشود،میخواستم سوال کنم تزریق داخل چشم صد در صد بیماری رو از بین میبرد؟و همچنین بعد از تزذیق امکان بوجود امدن این پدیده وجود دارد؟

 4. نوشین says:

  سلام. الان مادر من دو بار تزریق انجام دادند و دکتر گفته ایت تا سه بار باید انجام شود. آیا لازم است بیشتر از سه بار انجام دهند و دکتر آن از چه چیزی سه بار تجویز کردند. این را بگویم که مادر من به خاطر مسکل دیابت تزریق داشتند.تشکر

  • crm says:

   سلام
   باید قند وفشار خون بیمار به صورت دقیق کنترل شود، وتزریق ٣ بار ماهانه انجام شود یکماه بعد از آخرین تزریق عکس OCT گرفته می شود ونیاز به تزریق بعدی مشخص می شود.
   در صورت عدم کنترل دقیق قند وفشار خون ممکن است خونریزی شبکیه تکرار شود، وباز هم به تزریق مجدد نیاز پیدا کند.

 5. الهام پاویز says:

  باسلام ..خانمی ۳۳ساله هستم که حدودا شش ماه پیش با مراجعه ب چشم پزشک متوجه شدم چشمم آب سیاه داره البته چشم چپم بیشتر.دکتر بمن فقط یه قطره تجویز کردن که هر ۱۲ساعت استفاده میکنم ..میخواستم بدونم آیا روش دیگه ای هم وجود داره برا بهبودی زودتر و بهتر مثل عمل جراحی ..درضمن چشمام مشکل استیگماتم دارن..و بیماری لوپوس هم دارم

  • aspa121 says:

   سلام
   در صورت وجود آب سیاه وافزایش فشار چشم در مرحله اول تلاش به پایین آوردن فشار چشم با درمان داروی موضعی توسط قطره های چشمی، ودر صورت عدم کاهش موثر فشار چشم ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.
   هدف از درمان دارویی یا جراحی کنترل وضعیت عصب چشم وجلوگیری از پیشرفت آب سیاه هست.
   جهت تشخیص دقیق وبرنامه درمانی به فوق تخصص گلوکوم مراجعه کنید.

 6. Hasan says:

  با سلام برای رفع انسداد رگ چشم که منجر به تازی دید شده با چند بار تزریق داخل چشم لازم است؟

 7. حمید says:

  با سلام
  پدر بنده حدود ۲ روز پیش تزریق دارو به چشم را داشتن برای موضوع آب مروارید ولی همچنان حدود نیمی از چشم دارای خون مردگی می باشد.این موضوع طبیعی می باشد یا خیر؟برای رفع آن چه اقدامی باید انجام داد؟

 8. امین عراقی says:

  سلام پدر بنده حدود یک سال پیش چشماش کم کم بینایش رو از دست داده و به خیلی دکتر ها مراجعه کردیم ولی علت و دلیل اینکه چرا اینجوری شده رو کسی نفهمید حتی در بیمارستان فارابی هم ی هفته بستری شدن و یک مایع برای گرفتکی رک بهش تزریق کردن تا حدودی خوب شدن ولی الان دوباره بیناییش رو از دست داده باید چیکار کنیم وپیش کدوم متخصص بریم اگه امکان داره راهنمایی کنید

 9. فرشته says:

  سلام
  بعد از سه ماه تزریق، تاری دید برطرف میشود و یا فقط جهت جلوگیری از پیشرفت است؟

  • basfa_clinic says:

   با سلام – تزریق داخل ویتره معمولا برای کنترل خونریزی فعال شبکیه انجام می شه و ضرورت داره بیماری زمینه ای که موجب خونریزی شده که اغلب بیماری قند هست کنترل بشه چرا که در غیر اینصورت خونریزی مجددا فعال می شه.

 10. زهرا سیف says:

  با سلام آیا می‌شود همزمان برای دوچشم عمل ivb را انجام داد؟

 11. محمد حسین اسلامی says:

  با سلام وقت بخیر
  پدر من به دلیل مشکل دیابت، ترزیق امپول ایلیا رو انجام دادند ولی الان دیدش نسبت به قبل بدتر شده
  تا چه مدت طول میکشه تا بینایی بهتر شود؟

  • basfa_clinic says:

   رتینوپاتی هائی که منجر به تزریق آیلیا منجر می شود گاه نیاز به دفعات متعدد درمان و پیگیری مستمر دارد. لطفا به پزشک خود مراجعه کنید تا با معاینه وبررسی آخرین وضعیت شما را در جریان قرار دهد.

از مرکز بصیر بیشتر بدانیم

نظری در این مورد یافت نشد.

مشاوره بگیرید