جراحی چشم لازک
جراحی چشم

جراحی چشم لازک

جراحی چشم لازک (Laser epethelial keratomileusis)، مانند دیگر جراحی های اصلاح بینایی است. جراحی چشم لازک دارای مزایای دو عمل جراحی معروف لیزیک و پی آر کی (PRK) است. با وجود این واقعیت که عمل جراحی لیزیک بسیار معروف است، اما برای بیمارانی که شرایط مناسب برای لیزیک را ندارند، لازک و پی آر کی (PRK)  انتخاب بهتری با نتیجه بهتری خواهد بود.

ممکن است بپرسید چه مواقعی لازک انجام می شود؟

پاسخ این است که لازک برای درمان آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دوربینی استفاده می شود. نکته این است که در جراحی لازک شما عوارض حاصل از برش قرنیه را تجربه نخواهید کرد و علاوه بر این در عمل جراحی لازک خشکی چشم کمتر از جراحی لیزیک اتفاق می افتد.

در نحوه درمان لیزری با لیزیک، لازک و پی آر کی تفاوت هایی وجود دارد.

پروسه جراحی

در روند جراحی پی آر کی، دکتر به وسیله یک ابزار لایه ی بسیار نازک بیرونی قرنیه را کاملا برش می دهد. روند اصلاح دید انجام شده و لایه قرنیه خودش بهبود یافته و بازسازی می شود.

در عمل جراحی لیزیک جراح توسط یک ابزار یا لیزر یک برش دایره ای روی سطح چشم ایجاد می کند و لایه را برمیگرداند، سپس بازسازی قرنیه انجام و در نهایت لایه را به جای خود بازمی گرداند. این لایه در عرض چند ساعت بهبود می یابد.

در عمل جراحی لازک،لایه بسیار نازک قرنیه (اپی تلیوم) به وسیله الکل برداشته می شود و پس از بازسازی قرنیه،لنز تماسی برای بانداژ و بهبود بهتر چشم قرار داده می شود.

آیا جراحی لازک برای شما مناسب است؟

متخصصان جراحی چشم لازک را برای بیمارانی که قرنیه بسیار نازک دارند توصیه می کنند، زیرا ایجاد یک برش مناسب بر روی قرنیه بسیار دشوار است. یکی دیگر از دلایلی که پزشک شما ممکن است این جراحی را توصیه کند مشغول بودن شما به برخی از فعالیت های خاص مانند ورزش (هنرهای رزمی) می باشد که می تواند چشم شما را در معرض خطر قرار دهد، لذا لازک انتخاب خوبی برای شما است.

مختصص ها لازک را برای بیمارانی که خشکی چشم دارند نیز توصیه می کنند، زیرا در این عمل اعصاب قرنیه که برای اشک واکنش نشان می دهند، قطع نمی شوند.

عوارض و مضرات لازک

در لازک عوارض جانبی کمتری نسبت به لیزیک وجود دارد. ممکن است برخی عوارض مانند موارد زیر دیده شود:

  • ممکن است به مدت چند روز احساس کنید که چیزی در چشم شما است
  • ضعف دید در شب
  • احساس خشکی چشم
  • تیرگی و تاری دید
  • همچنین عفونت چشم می تواند رخ دهد

دوره ی بهبودی چشم شما می تواند طولانی تر از عمل لیزیک باشد. باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات جراحی چشم لازک درد بیشتری نسبت به لیزیک دارد اما درد آن کمتر از پی آر کی است.

نشانه ها
  • نزدیک بینی
  • دوربینی
  • آستیگماتیسم
مدت اقامت
رسیدن و مستقر شدن
مدت درمان
بازگشت

از مرکز بصیر بیشتر بدانیم

نظری در این مورد یافت نشد.

مشاوره بگیرید