لنز فیکیک (لنز داخل چشمی)
جراحی چشم

لنز فیکیک (لنز داخل چشمی)

لنز فیکیک نوعی از لنزهای قابل ایمپلنت (کاشت) است. به این لنزها، لنزهای داخل چشمی یا اینترا آکولار(IOLs) نیز گفته می شود. ممکن است بپرسید این نوع لنزها چه مواقعی استفاده می شوند؟ پاسخ این است که لنز فیکیک برای کسانی که عمل لیزیک(LASIK)  یا PRK چشم داشته اند، انجام می شود که نیاز دارند نزدیک بینی متوسط تا شدید خود را برطرف کنند. گاهی اوقات نتیجه ی استفاده از لنزهای داخل چشمی (اینترا آکولار) حتی از جراحی عیوب انکساری چشم هم بهتر است.

در مواقعی این چنین، شما نیاز به یک جراحی دارید تا این لنز شفاف بین قرنیه و ناحیه ی رنگی چشمتان، عنبیه و حتی پشت عنبیه تان کاشته شود.

اما لنزهای فیکیک چگونه عمل می کنند؟

عملکرد لنزهای فیکیک در نزدیک بینی شبیه لنزهای تماسی (کانتکت لنز) است، اما تفاوت آنها در ناحیه ای است که قرار داده می شوند. در حالیکه لنزهای تماسی بر روی سطح چشم شما قرار می گیرند، لنزهای فیکیک داخل چشم شما قرار داده می شوند. علاوه بر این، لنزهای فیکیک  تا زمانی که برداشته نشده اند، مشکل نزدیک بینی شما را به صورت دائمی برطرف خواهند کرد.

مزایای لنز فیکیک

یکی از مزایای لنز فیکیک نسبت به کانتکت لنزها این است که شما وجود آن را در چشم خود احساس نمی کنید. ضمنا، نیاز به نگهداری ندارند.

آیا کاشت لنز فیکیک انتخاب خوبی برای شما است؟

ما می دانیم که لیزیک یکی از جراحی های تصحیح دید رایج است که نتایج بسیار خوبی داشته است. ولی برای کسانی که نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم چشم آنها بسیار شدید است مناسب نیست. حتی کسانی که قرنیه ی خیلی نازک، خشکی چشم یا قوز قرنیه (کراتوکونوس) دارند نمی توانند از این جراحی بهره ببرند.

پس این افراد بایستی از کاشت لنز فیکیک درون چشمی استفاده کنند تا نتیجه ی بهتری بگیرند. همانگونه که اشاره کردیم، لنزهای داخل چشمی فیکیک و همچنین لیزیک برای همه افراد مناسب نیست. لذا دکتر به شما در انتخاب گزینه ی مناسب کمک خواهد کرد.

چه ریسک ها و عوارضی وجود دارند؟

 • در برخی موارد، التهاب، عفونت و خونریزی ممکن است به خاطر آسیب دیدن عنبیه رخ دهد. که در ادامه باعث قرمزی، کاهش دید و درد خواهد شد
 • برخی بیماران ممکن است دچار آب مروارید شوند
 • در برخی موارد نادر،بیمار ممکن است دچار آسیب بینایی شود.
 • بینایی ضعیف در نور کم و انعکاس و هاله نور
 • در برخی موارد نادر، بیمار احساس فشار زیادی درون چشم هایش می کند. اگر این مسائله برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، امکان آسیب بینایی وجود دارد.. راه حل آن استفاده از دارو ها یا جراحی است
 • در موارد نادر آسیب به شبکیه
 • ممکن است در موارد نادر ، شفافیت قرنیه ی شما از بین رفته و تار شود
نشانه ها
 • رفع نزدیک بینی متوسط تا شدید پس از عمل لیزیک یا PRK
مدت اقامت
رسیدن و مستقر شدن
مدت درمان
بازگشت

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :421
 1. مرضیه ناصری says:

  باید با ملاحظات بیشتری اقدام کنیم.
  من یک سوال دارم و اون این هست که من تقریبا دوازده سال پیش یک عمل جراحی شبکیه اردی داشتم در چشم چپم و چشم راستم یک لیزر برای چشم راستم.ایا میتونم عمل فیکیک رو انجام بدم تا دیدم بهتر بشه واز زدن عینک خلاص بشم.ممنون راهنماییم کنید

  • crm says:

   با سلام
   باید معاینه شبکیه دقیق انجام شود وبر اساس آن تصمیم گیری میشود‌. البته دید بعد از عمل معادل دید با عینک میشود ومقداری که از دید که بعلت مشکل شبکیه از بین رفته قابل جبران نیست.. در صورت سن بالای ۴۰ سال یا در معاینه شروع آب مروارید داشته باشید، عمل آب مروارید زودهنگام وکاشت لنز داخل چشمی ارجح است.

 2. پاکان says:

  سلام. من تنبلی چشم دارم. اونم. فقط یه چشمم درجه اش ۲/۱۰. و اون یکی ۱۰/۱۰. بهتره لیزیک کنم یا. لنز بکارم؟؟

 3. احمدی says:

  سلام این عمل نیاز به بیهوشی با بستری شدن داره؟

 4. محمدی says:

  درصورت داشتن شرایط این عمل هزینه حدودی این عمل برای بیماری بانمره _۹واستیگمات۳ چقدمیشه؟

 5. ارش says:

  میشه قیمت لنز فیکیک رو بگید؟میدونم متقاوته قیمتش و بستگی داره
  اگ میشه کلی بگین

 6. y says:

  سلام
  من ۲۷ساله هستم نزدیک بین هستم با شماره ۵/۷۵ و میخواستم بدونم میتونم جراحی لنز داخل چشم نزدیک بینی رو رفع بکنم؟ و به علاوه همراه اون میشه رنگ چشم رو.هم.تغیبر داد بعنی لنز داخلی رنگب باشه؟

 7. Honey says:

  سلام . من چشم چپم قبلا دچار تیرویید چشمی شد و کمی بیرون زدگی داره. در جال حاضر تیروییدم کنترل و دارو مصرف نمیکنم. آیا پس انجام عمل کاشت لنز برای اصلاح دید چشم چپ که بعلت نازکی قرنیه امکان لیزیک براش وجود نداره، میتونم عمل جراحی پلاستیک چشم برای عقب نشست چشم چپم انجام بدم؟

 8. احمدیان says:

  سلام. در این عمل، کاشت لنز هردو جشم در یک روز صورت میگرد یا در دو نوبت؟ ممنون

 9. ahmadi says:

  سلام. پس این لنزهای موردنیاز برای عمل فیکیک، چه زمانی وارد ایران می‌شه؟ باید تا کی صبر کنیم؟ لطفا جواب دهید. ممنون

 10. علیرضا says:

  سلام، درباره تفاوت لنز های داخل چشمی آمریکایی و هندی یکم توضیح میدید؟ و اینکه شرکت سازنده لنز هندی اسمش چیه؟

 11. شمسا موسوی says:

  سلام ایا لنز کاشتنی طبی.میتونه رنگی هم باشه… و همزمان رنگ چشممونم تغییر کنه؟

از مرکز بصیر بیشتر بدانیم

نظری در این مورد یافت نشد.

مشاوره بگیرید