لنز فیکیک (لنز داخل چشمی)
جراحی چشم

لنز فیکیک (لنز داخل چشمی)

لنز فیکیک نوعی از لنزهای قابل ایمپلنت (کاشت) است. به این لنزها، لنزهای داخل چشمی یا اینترا آکولار(IOLs) نیز گفته می شود. ممکن است بپرسید این نوع لنزها چه مواقعی استفاده می شوند؟ پاسخ این است که لنز فیکیک برای کسانی که عمل لیزیک(LASIK)  یا PRK چشم داشته اند، انجام می شود که نیاز دارند نزدیک بینی متوسط تا شدید خود را برطرف کنند. گاهی اوقات نتیجه ی استفاده از لنزهای داخل چشمی (اینترا آکولار) حتی از جراحی عیوب انکساری چشم هم بهتر است.

در مواقعی این چنین، شما نیاز به یک جراحی دارید تا این لنز شفاف بین قرنیه و ناحیه ی رنگی چشمتان، عنبیه و حتی پشت عنبیه تان کاشته شود.

اما لنزهای فیکیک چگونه عمل می کنند؟

عملکرد لنزهای فیکیک در نزدیک بینی شبیه لنزهای تماسی (کانتکت لنز) است، اما تفاوت آنها در ناحیه ای است که قرار داده می شوند. در حالیکه لنزهای تماسی بر روی سطح چشم شما قرار می گیرند، لنزهای فیکیک داخل چشم شما قرار داده می شوند. علاوه بر این، لنزهای فیکیک  تا زمانی که برداشته نشده اند، مشکل نزدیک بینی شما را به صورت دائمی برطرف خواهند کرد.

مزایای لنز فیکیک

یکی از مزایای لنز فیکیک نسبت به کانتکت لنزها این است که شما وجود آن را در چشم خود احساس نمی کنید. ضمنا، نیاز به نگهداری ندارند.

آیا کاشت لنز فیکیک انتخاب خوبی برای شما است؟

ما می دانیم که لیزیک یکی از جراحی های تصحیح دید رایج است که نتایج بسیار خوبی داشته است. ولی برای کسانی که نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم چشم آنها بسیار شدید است مناسب نیست. حتی کسانی که قرنیه ی خیلی نازک، خشکی چشم یا قوز قرنیه (کراتوکونوس) دارند نمی توانند از این جراحی بهره ببرند.

پس این افراد بایستی از کاشت لنز فیکیک درون چشمی استفاده کنند تا نتیجه ی بهتری بگیرند. همانگونه که اشاره کردیم، لنزهای داخل چشمی فیکیک و همچنین لیزیک برای همه افراد مناسب نیست. لذا دکتر به شما در انتخاب گزینه ی مناسب کمک خواهد کرد.

چه ریسک ها و عوارضی وجود دارند؟

  • در برخی موارد، التهاب، عفونت و خونریزی ممکن است به خاطر آسیب دیدن عنبیه رخ دهد. که در ادامه باعث قرمزی، کاهش دید و درد خواهد شد
  • برخی بیماران ممکن است دچار آب مروارید شوند
  • در برخی موارد نادر،بیمار ممکن است دچار آسیب بینایی شود.
  • بینایی ضعیف در نور کم و انعکاس و هاله نور
  • در برخی موارد نادر، بیمار احساس فشار زیادی درون چشم هایش می کند. اگر این مسائله برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، امکان آسیب بینایی وجود دارد.. راه حل آن استفاده از دارو ها یا جراحی است
  • در موارد نادر آسیب به شبکیه
  • ممکن است در موارد نادر ، شفافیت قرنیه ی شما از بین رفته و تار شود
نشانه ها
  • رفع نزدیک بینی متوسط تا شدید پس از عمل لیزیک یا PRK
مدت اقامت
رسیدن و مستقر شدن
مدت درمان
بازگشت

از مرکز بصیر بیشتر بدانیم

نظری در این مورد یافت نشد.

مشاوره بگیرید