جراحی کاشت لنز ثانویه (Secondary lens implantation)
قرنیه

جراحی کاشت لنز ثانویه (Secondary lens implantation)

اول از همه توضیح می دهیم که کاشت لنز ثانویه در چشم چیست.  لنز یک قطعه کوچک پلاستیکی است که جراح داخل چشم شما قرار می دهد. اگر آب مروارید دارید (بخش تار لنز چشم شما آب مروارید نامیده می شود)، جراح باید لنز تار شده را از چشم شما برداشته و با کاشت لنز جایگزین شود. در این جراحی لنز در پشت عنبیه (بخش رنگی چشم ما) قرار می گیرد. نقش لنز این است که تمرکز نور بهتری در داخل چشم شما ایجاد کند. برخی از شرایط وجود دارد که حتی لنز نیز تار می شود. که باعث بروز برخی از مشکلات بصری خواهد شد.

جراحی کاشت لنز ثانویه

در جراحی آب مروارید معمولا جراح، عدسی چشم را برمیدارد و آن را با یک لنز پلاستیکی کوچک جایگزین می کند تا بینایی شما بهبود یابد، اما گاهی اوقات پس از جراحی، شما هنوز در خواندن یا دیدن دچار مشکل هستید. بنابراین پزشک به شما استفاده از عینک (با عدسی های ضخیم) یا لنز های تماسی  پیشنهاد می کند تا این مشکل حل شود. اما به تازگی راه حل دیگری نیز برای چنین مشکلاتی وجود دارد. پاسخ کاشت لنز ثانویه است.

مزایای کاشت لنز ثانویه

اگر شما یکی از کسانی هستید که دوست ندارید از عینک و یا لنزهای تماسی استفاده کنید، بعد از عمل جراحی آب مروارید، می توانید یک عمل جراحی دیگر برای قرار دادن این لنز در داخل چشم خود انجام دهید  تا مجبور نباشید از عینک و یا لنزهای تماسی استفاده کنید. این لنز عملکرد مشابهی با آنها دارد. این عمل می تواند حتی چند سال پس از جراحی آب مروارید انجام شود.

کاشت لنز ثانویه دارای مزایای دیگری نیز هست. لنزهای تماسی را نمی توان  دائمادر چشم نگه داشت و باید هر دفعه گذاشته و برداشته شوند، اما لنزهای ثانویه این طور نیستند. شما هیچ بزرگنمایی یا تغییرات دیگری مانند آنچه در عینک روی می دهد را تجربه نخواهید کرد.

پروسه ی جراحی

برای جراحی کاشت لنز ثانویه، پزشک اندازه چشم شما را اندازه گیری می کند تا بهترین اندازه لنز را برای شما انتخاب کند. یک نکته که باید در نظر داشته باشید این است که شما نمی توانید پس از عمل خودتان رانندگی کنید، بنابراین  باید یک همراه داشته باشید تا شما را به خانه بازگرداند. پس از بهبودی اولیه، باید به خانه بروید و استراحت کنید. پزشک به شما دستورالعمل هایی برای مصرف دارو و مدت زمان استراحت می دهد. دوره ی درمان ممکن است چند روز طول بکشد و چند هفته ممکن است زمان ببرد تا دوباره شما بتوانید به وضوح ببینید.

در طی جراحی، جراح در داخل چشم شما یک برش ایجاد می کند و سپس لنز را داخل آن قرار می دهد. چشم شما ممکن است نیاز به چند بخیه نیز داشته باشد.

خطرات و عوارض

همان طور که می دانید، تمام جراحی ها خطرات خود را دارند. جراح خطرات جراحی را برای شما توصیف می کند، اما برخی از عوارض احتمالی را در اینجا ذکر می کنیم:

  • در موارد نادر آسیب به شبکیه
  • افزایش فشار چشم ممکن است منجر به گلوکوم شود که به عصب بینایی آسیب می زند.
  • در برخی موارد نادر، بیمار ممکن است در ناحیه چشم دچار خونریزی شود.
  • در موارد نادری ممکن است به جراحی دیگری نیاز داشته باشید
  • از دست دادن بینایی ممکن است به علت عفونت چشم رخ دهد
  • گاهی اوقات لنزها از محل خود خارج می شوند
نشانه ها
  • درصورت بروز مشکلات بینایی پس از جراحی آب مروارید
مدت اقامت
رسیدن و مستقر شدن
مدت درمان
بازگشت

از مرکز بصیر بیشتر بدانیم

نظری در این مورد یافت نشد.

مشاوره بگیرید