لیزر چشم
9 مارس ,2019

جراحی لیزر چشم ؛ برای احساس بهتر از زندگی

تجربه ورزش کردن بدون محدودیت، رفتن به تعطیلات بدون دغدغه و نگرانی و حتی بیدار شدن از خواب و جهان را بدون تاری دیدن شاید برای خیلی‌ها قابل درک نباشد، اما میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با استفاده از لیزر چشم بسیاری از این مشکلات را پشت سر گذاشته اند. مرسوم ترین روش جراحی لیزر به نام LASIK شناخته می‌شود و تعداد قابل ملاحظه‌ای از بیماران با استفاده از این روش با موفقیت مورد درمان قرار می‌گیرند. انواع روش‌های این جراحی یک خصوصیت مشترک دارند: آنها شکل قرنیه چشم را به وسیله‌ی لیزر‌های با دقت بالا از نو شکل می‌دهند تا دید بی نقصی را برای شما ممکن نمایند.

اولین جراحی لیزر چشم در سال ۱۹۸۷ توسط تئو سیلر انجام شده است و از آن زمان این روش علمی و فرایند شناخته شده به طور مداوم با پیشرفت‌هایی اساسی مواجه شده است و هر چه بیشتر به سوی کیفیت ایده‌آل در پیش است. بسیاری از مطالعات بلند مدت، نرخ موفقیت بالا و بهبود یافتن سریع چشم‌ها را تایید کرده اند و حتی اجازه‌ی استفاده‌ی آن برای خلبانان جت و فضانوردان نیز صادر شده است.

جراحی لیزر چشم ؛ برای احساس بهتر از زندگی

چگونگی انجام عمل لیزر چشم

عمل لیزر چشم وقتی در سطح و کیفیتی بالا انجام شود بسیار مطمئن، سریع و بدون درد خواهد بود. این عمل تنها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول خواهد انجامید و شما می‌توانید پس از چند ساعت یا چند روز دید بی نقض خود را بدست آورید. در این روش شما مطابق با یک فرمول از پیش طراحی شده جراحی نمی‌شوید بلکه به صورت اختصاصی و با توجه به نوع مشکل و نیازی که دارید مورد درمان قرار می‌گیرید.

آیا لیزر چشم گزینه‌ی مناسبی برای شرایط شما می‌باشد؟

این تصمیمات باید توسط چشم پزشکان گرفته شود. معمولا درصد بالایی از افراد می‌توانند از مزیت‌های این روش بهره ببرند ولی به صورت کلی اگر شرایط لازم برای انجام این جراحی را نداشته باشید باید از طریق روش‌های دیگر اقدام نمایید.

با توجه به این که هیچ جفت چشمی کاملا با هم مشابهت ندارند، اولین مرحله تعیین دقیق جزییات دید شما و خطاهای انکساری آن می‌باشد. این کار به وسیله‌ی به روز ترین تکنولوژی‌ها صورت می‌گیرد. روش‌های متنوعی برای جراحی اصلاحی خطاهای انکساری چشم وجود دارد و همه‌ی افراد نمی‌توانند از روش کلاس درمان به‌ وسیله‌ی لیزر چشم بهره‌مند شوند. گزینه‌های جایگزینی نظیر کاشت لنز نیز وجود دارند که در مواردی که خطاهای انکساری چشم زیاد باشد و یا قرنیه شکلی غیر معمول داشته باشد به کار می‌روند.

عموما باید ویژگی‌های زیر را برای انجام این جراحی دارا باشید:

  • جراحی بر روی افراد بالغ انجام می‌شود بنابراین باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید
  • دید شما برای حداقل یک سال ثابت مانده باشد
  • چشمان سالمی داشته باشید و مبتلا به بیماری‌های چشم خاصی نباشید
  • سلامت عمومی بدن‌تان در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد

اگر این معیارها را داشته باشید، برای انجام این جراحی مناسب تشخیص داده می‌شوید و در مرحله‌ی بعد باید بهترین روش‌ مناسب شما بعد از انجام آزمایشات مختلف و با مشورت پزشک مشخص شود. در ادامه به توضیح هر کدام از این مراحل می‌پردازیم.

آزمایشات اولیه

در این جلسه‌ی مشورت شخصی با پزشک، احتمالات و گزینه‌های ممکن لیزر چشم مورد بحث قرار می‌گیرد و تمام اطلاعات مربوطه ثبت می‌شوند. اطلاعاتی شامل آزمایشات کامل بینایی سنجی، شماره‌ی دقیق لنز شما، معاینات شبکه‌ای و فشار‌سنجی، اندازه‌گیری های چشمی (بیومتریک، توپوگرافیک، توموگرافیک و موجی).

نکاتی که باید قبل از این آزمایش در نظر داشته باشید:

  • از استفاده از لنزهای سخت تا ۳ هفته پیش از آزمایش خودداری نمایید. برای لنز‌های نرم نیز بهتر است از ۱ هفته قبل استفاده را متوقف نمایید.
  • پیش از آزمایش از قطره‌هایی استفاده می‌شود که مردمک چشمان شما را گشاد می‌کند. بنابراین حساسیت چشمان‌تان به نور افزایش پیدا می‌کند و باید ۲ تا ۳ ساعت از فعالیت‌های نظیر رانندگی که می‌توانند خطر آفرین باشند پرهیز کنید.

انتخاب روش مناسب و مقرر کردن تاریخ عمل

بعد از آزمایشات اولیه و تشخیص اینکه آیا برای این عمل مناسب هستید یا خیر، روش مناسب به شما توصیه می‌شود. اطلاعات مربوط به نحوه‌ی فرایند جراحی به شما داده می‌شود، خطر ها و عوارض جانبی لیزر چشم توضیح داده می‌شوند و تمام سوالات شما پاسخ داده می‌شوند. در ادامه شما می‌توانید با توجه به شرایط‌تان زمان مناسب عمل را مشخص نمایید. البته این مسئله باید در تعاملی دو طرفه با پزشک شما صورت بگیرد. بعد از آزمایشات اولیه شما می‌توانید دوباره از لنزهای‌تان استفاده کنید، تا ۲ روز قبل از انجام عمل.

انتخاب روش مناسب و مقرر کردن تاریخ عمل

انجام عمل جراحی

در روز جراحی شما با یک همراه در محل حاضر می‌شوید. توصیه‌ می‌شود از آرایش کردن و استفاده کرده از هر‌گونه کرم، لوسیون بعد از اصلاح و دیگر مواد مربوط به صورت خودداری نمایید. تنها یک بی‌حسی موضعی در منطقه‌ی چشم و به صورت قطره مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین مشکلی از جهت خوردن و آشامیدن پس از لیزر چشم نخواهید داشت. خود عمل جراحی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد و می‌توانید بلافاصله بعد از عمل با کمک همراه‌تان به منزل مراجعت کنید.

چه چیزهایی باید پس از جراحی رعایت شوند؟

توصیه می‌کنیم بین یک تا ۳ روز استراحت را در نظر داشته باشید زیرا چشم‌های شما در حالت حساسی قرار دارند. برخی بیماران احساس سوزش و وجود شی خارجی در چشم را دارند که طبیعی است، همچنین ممکن است اشک ریختن و حساسیت به نور را نیز تجربه نمایید.

بهتر است در اولین روز پس از لیزر چشم، چشم‌های خود را تا جایی که ممکن است بسته نگه دارید و تنها برای خوردن، استفاده از سرویس بهداشتی و کارهایی از این قبیل باز نمایید. از تلفن همراه، لپتاپ، تلویزیون و یا کتاب‌ خواندن پرهیز کنید. به موسیقی یا کتابهای صوتی گوش دهید تا خواب‌تان ببرد. مدام عینک آفتابی به چشم داشته باشید، حتی داخل خانه و هنگام خواب، تا چیزی وارد چشمان شما نشود. از ۱ تا ۲ هفته آرایش کردن را کنار بگذارید و به طور مرتب قطره‌هایی که به شما داده می‌شود را استفاده کنید. صورت خود را به صورت مستقیم در مقابل آب گرم حمام قرار ندهید و تا ۲ هفته از محیط‌های بادی، گرد و خاک و پر دود پرهیز نمایید.

خلاصه :

سال‌هاست استفاده از جراحی لیزر چشم بسیار جا افتاده است و به اولین گزینه‌ی بیماران برای درمان مشکلات مختلف بینایی تبدیل گشته است. روشی به سرعت و اطمینان بیشتر، دوران ریکاوری کوتاه‌تر، نتایج ماندگارتر و هزینه‌ی مناسب. اما هر کسی نمی‌تواند از مزایای این روش بهره ببرد و نیاز است آزمایشات دقیقی پیش از انجام آن انجام شوند. همچنین نکات خاصی باید توسط فرد قبل و بعد از لیزر چشم رعایت شوند. اطلاعات کامل در باب تمام این موارد در مطلب زیر ارائه شده است. اگر شما نیز به انجام جراحی لیزر چشم فکر می‌کنید این مطلب برای شماست.

 

مقالات مرتبط

30 اکتبر ,2021

انتخاب مسیر

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر در یکی از مناطق مرکزی شهر نزدیک به غرب تهران قرار گرفته است. بسیاری از بیمارستانها...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۹۸
30 اکتبر ,2021

دریافت نوبت

شما می توانید به 3 طریق نوبت معاینه در مرکز بصیر دریافت نمائید 1- تلفنی: با شماره 61900 تماس حاصل نمائید. در...

تعداد نظرات : ۰
۱۲۱۸۹
30 اکتبر ,2021

راهنمای طبقات

1- طبقه همکف: در صورتی که برای معاینه مراجعه کرده اید: • هنگام ورود به واحد اطلاعات مراجعه فرمائید تا ورود شما...

تعداد نظرات : ۰
۲۳۴۹
30 اکتبر ,2021

استرابیسم یا انحراف چشم

در استرابیسم ناهنجاری در محور نگاه چشمها به وجود آمده مسیر نگاه ها متفاوت است. این بیماری معمولا در اطفال شیوع دارد...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۹۸
30 اکتبر ,2021

گلوکوم یا آب سیاه

حفره داخلی چشم عمدتا توسط ماده ای ژلاتینی به نام ویتره یا زجاجیه پر شده که قوام کره چشم را نگاه می...

تعداد نظرات : ۰
۱۹۱۸
30 اکتبر ,2021

زیبائی، ترمیمی و مجاری اشکی

زیبا دیده شدن از ویژگی هائی است که انسانها عمدتا به آن اهمیت می ورزند. زیبائی صورت و چشمها در این میان...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۹۳
30 اکتبر ,2021

شبکیه

شبکیه لایه درونی و عمقی چشم است که از میلیونها حسگر عصبی برای گیرندگی ، ثبت و انتقال تصاویر وارد شده به...

تعداد نظرات : ۰
۲۳۷۶
30 اکتبر ,2021

قرنیه

چشم کره ای است به قطر تقریبی 5/2 سانتیمتر. لایه بیرونی این کره از بافتی سخت و مقاوم تشکیل شده که به...

تعداد نظرات : ۰
۳۷۸۴
30 اکتبر ,2021

بیمه ها

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر طرف قرارداد بیمه ها ی پایه و تقریبا تمامی بیمه های تکمیلی و نیز برخی از...

تعداد نظرات : ۰
۱۳۲۹۲
30 اکتبر ,2021

خدمات جنبی

عـلاوه بـر ارائـه خدمـات اصلـی چشـم پـز شـکی در مرکـز فـوق تخصصـی چشـم پزشـکی بصیـر، بـه منظـور فراهـم سـاختن حـد اکثـر راحتـی...

تعداد نظرات : ۰
۱۵۹۰
30 اکتبر ,2021

کلینیک زیبائی چشم

در کلینیک زیبائی چشم با هماهنگی و وقت قبلی چشم پزشکان فوق متخصص ما به بررسی درخواستهای مراجعین پرداخته و بهترین راهکارها...

تعداد نظرات : ۰
۲۵۲۹
30 اکتبر ,2021

آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر همه روزه آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی می باشد.

تعداد نظرات : ۰
۱۳۵۴

پرسیدن سوالات