لیزر چشم
۱۸ اسفند ,۱۳۹۷

جراحی لیزر چشم ؛ برای احساس بهتر از زندگی

تجربه ورزش کردن بدون محدودیت، رفتن به تعطیلات بدون دغدغه و نگرانی و حتی بیدار شدن از خواب و جهان را بدون تاری دیدن شاید برای خیلی‌ها قابل درک نباشد، اما میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با استفاده از لیزر چشم بسیاری از این مشکلات را پشت سر گذاشته اند. مرسوم ترین روش جراحی لیزر به نام LASIK شناخته می‌شود و تعداد قابل ملاحظه‌ای از بیماران با استفاده از این روش با موفقیت مورد درمان قرار می‌گیرند. انواع روش‌های این جراحی یک خصوصیت مشترک دارند: آنها شکل قرنیه چشم را به وسیله‌ی لیزر‌های با دقت بالا از نو شکل می‌دهند تا دید بی نقصی را برای شما ممکن نمایند.

اولین جراحی لیزر چشم در سال ۱۹۸۷ توسط تئو سیلر انجام شده است و از آن زمان این روش علمی و فرایند شناخته شده به طور مداوم با پیشرفت‌هایی اساسی مواجه شده است و هر چه بیشتر به سوی کیفیت ایده‌آل در پیش است. بسیاری از مطالعات بلند مدت، نرخ موفقیت بالا و بهبود یافتن سریع چشم‌ها را تایید کرده اند و حتی اجازه‌ی استفاده‌ی آن برای خلبانان جت و فضانوردان نیز صادر شده است.

جراحی لیزر چشم ؛ برای احساس بهتر از زندگی

چگونگی انجام عمل لیزر چشم

عمل لیزر چشم وقتی در سطح و کیفیتی بالا انجام شود بسیار مطمئن، سریع و بدون درد خواهد بود. این عمل تنها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول خواهد انجامید و شما می‌توانید پس از چند ساعت یا چند روز دید بی نقض خود را بدست آورید. در این روش شما مطابق با یک فرمول از پیش طراحی شده جراحی نمی‌شوید بلکه به صورت اختصاصی و با توجه به نوع مشکل و نیازی که دارید مورد درمان قرار می‌گیرید.

آیا لیزر چشم گزینه‌ی مناسبی برای شرایط شما می‌باشد؟

این تصمیمات باید توسط چشم پزشکان گرفته شود. معمولا درصد بالایی از افراد می‌توانند از مزیت‌های این روش بهره ببرند ولی به صورت کلی اگر شرایط لازم برای انجام این جراحی را نداشته باشید باید از طریق روش‌های دیگر اقدام نمایید.

با توجه به این که هیچ جفت چشمی کاملا با هم مشابهت ندارند، اولین مرحله تعیین دقیق جزییات دید شما و خطاهای انکساری آن می‌باشد. این کار به وسیله‌ی به روز ترین تکنولوژی‌ها صورت می‌گیرد. روش‌های متنوعی برای جراحی اصلاحی خطاهای انکساری چشم وجود دارد و همه‌ی افراد نمی‌توانند از روش کلاس درمان به‌ وسیله‌ی لیزر چشم بهره‌مند شوند. گزینه‌های جایگزینی نظیر کاشت لنز نیز وجود دارند که در مواردی که خطاهای انکساری چشم زیاد باشد و یا قرنیه شکلی غیر معمول داشته باشد به کار می‌روند.

عموما باید ویژگی‌های زیر را برای انجام این جراحی دارا باشید:

  • جراحی بر روی افراد بالغ انجام می‌شود بنابراین باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید
  • دید شما برای حداقل یک سال ثابت مانده باشد
  • چشمان سالمی داشته باشید و مبتلا به بیماری‌های چشم خاصی نباشید
  • سلامت عمومی بدن‌تان در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد

اگر این معیارها را داشته باشید، برای انجام این جراحی مناسب تشخیص داده می‌شوید و در مرحله‌ی بعد باید بهترین روش‌ مناسب شما بعد از انجام آزمایشات مختلف و با مشورت پزشک مشخص شود. در ادامه به توضیح هر کدام از این مراحل می‌پردازیم.

آزمایشات اولیه

در این جلسه‌ی مشورت شخصی با پزشک، احتمالات و گزینه‌های ممکن لیزر چشم مورد بحث قرار می‌گیرد و تمام اطلاعات مربوطه ثبت می‌شوند. اطلاعاتی شامل آزمایشات کامل بینایی سنجی، شماره‌ی دقیق لنز شما، معاینات شبکه‌ای و فشار‌سنجی، اندازه‌گیری های چشمی (بیومتریک، توپوگرافیک، توموگرافیک و موجی).

نکاتی که باید قبل از این آزمایش در نظر داشته باشید:

  • از استفاده از لنزهای سخت تا ۳ هفته پیش از آزمایش خودداری نمایید. برای لنز‌های نرم نیز بهتر است از ۱ هفته قبل استفاده را متوقف نمایید.
  • پیش از آزمایش از قطره‌هایی استفاده می‌شود که مردمک چشمان شما را گشاد می‌کند. بنابراین حساسیت چشمان‌تان به نور افزایش پیدا می‌کند و باید ۲ تا ۳ ساعت از فعالیت‌های نظیر رانندگی که می‌توانند خطر آفرین باشند پرهیز کنید.

انتخاب روش مناسب و مقرر کردن تاریخ عمل

بعد از آزمایشات اولیه و تشخیص اینکه آیا برای این عمل مناسب هستید یا خیر، روش مناسب به شما توصیه می‌شود. اطلاعات مربوط به نحوه‌ی فرایند جراحی به شما داده می‌شود، خطر ها و عوارض جانبی لیزر چشم توضیح داده می‌شوند و تمام سوالات شما پاسخ داده می‌شوند. در ادامه شما می‌توانید با توجه به شرایط‌تان زمان مناسب عمل را مشخص نمایید. البته این مسئله باید در تعاملی دو طرفه با پزشک شما صورت بگیرد. بعد از آزمایشات اولیه شما می‌توانید دوباره از لنزهای‌تان استفاده کنید، تا ۲ روز قبل از انجام عمل.

انتخاب روش مناسب و مقرر کردن تاریخ عمل

انجام عمل جراحی

در روز جراحی شما با یک همراه در محل حاضر می‌شوید. توصیه‌ می‌شود از آرایش کردن و استفاده کرده از هر‌گونه کرم، لوسیون بعد از اصلاح و دیگر مواد مربوط به صورت خودداری نمایید. تنها یک بی‌حسی موضعی در منطقه‌ی چشم و به صورت قطره مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین مشکلی از جهت خوردن و آشامیدن پس از لیزر چشم نخواهید داشت. خود عمل جراحی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد و می‌توانید بلافاصله بعد از عمل با کمک همراه‌تان به منزل مراجعت کنید.

چه چیزهایی باید پس از جراحی رعایت شوند؟

توصیه می‌کنیم بین یک تا ۳ روز استراحت را در نظر داشته باشید زیرا چشم‌های شما در حالت حساسی قرار دارند. برخی بیماران احساس سوزش و وجود شی خارجی در چشم را دارند که طبیعی است، همچنین ممکن است اشک ریختن و حساسیت به نور را نیز تجربه نمایید.

بهتر است در اولین روز پس از لیزر چشم، چشم‌های خود را تا جایی که ممکن است بسته نگه دارید و تنها برای خوردن، استفاده از سرویس بهداشتی و کارهایی از این قبیل باز نمایید. از تلفن همراه، لپتاپ، تلویزیون و یا کتاب‌ خواندن پرهیز کنید. به موسیقی یا کتابهای صوتی گوش دهید تا خواب‌تان ببرد. مدام عینک آفتابی به چشم داشته باشید، حتی داخل خانه و هنگام خواب، تا چیزی وارد چشمان شما نشود. از ۱ تا ۲ هفته آرایش کردن را کنار بگذارید و به طور مرتب قطره‌هایی که به شما داده می‌شود را استفاده کنید. صورت خود را به صورت مستقیم در مقابل آب گرم حمام قرار ندهید و تا ۲ هفته از محیط‌های بادی، گرد و خاک و پر دود پرهیز نمایید.

خلاصه :

سال‌هاست استفاده از جراحی لیزر چشم بسیار جا افتاده است و به اولین گزینه‌ی بیماران برای درمان مشکلات مختلف بینایی تبدیل گشته است. روشی به سرعت و اطمینان بیشتر، دوران ریکاوری کوتاه‌تر، نتایج ماندگارتر و هزینه‌ی مناسب. اما هر کسی نمی‌تواند از مزایای این روش بهره ببرد و نیاز است آزمایشات دقیقی پیش از انجام آن انجام شوند. همچنین نکات خاصی باید توسط فرد قبل و بعد از لیزر چشم رعایت شوند. اطلاعات کامل در باب تمام این موارد در مطلب زیر ارائه شده است. اگر شما نیز به انجام جراحی لیزر چشم فکر می‌کنید این مطلب برای شماست.

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :437

مقالات مرتبط

۶ آبان ,۱۳۹۸

انواع انحراف چشم

به طور کلی انحرافات چشم بر اساس مقدار ضعف عضله و نوع عضله ای که دچار اختلال گردیده است به انواع مختلفی...

تعداد نظرات : ۱
۵۷۶۷
۲۱ مهر ,۱۳۹۸

استرابیسم (انحراف چشم)

تمامی حرکات دو چشم در جهات مختلف توسط شش عضله که در خارج کره چشم قرار دارند صورت می گیرد و عملکرد...

تعداد نظرات : ۰
۵۱۳۲
در مورد ستون فقرات چه می‌دانید؟
۱۸ خرداد ,۱۳۹۸

در مورد ستون فقرات چه می‌دانید؟

ستون فقرات یکی از اصلی‌­ترین بخش­‌های بدن و در واقع اصلی­‌ترین نقطه اتکای آن است. این ستون از 33 استخوان به وجود...

تعداد نظرات : ۰
۴۰۷۶
از سیاتیک چه می دانید؟
۱۵ خرداد ,۱۳۹۸

از سیاتیک چه می دانید؟

درد سیاتیک یکی از درد­هایی است که در طول زندگی بنا به دلایل مختلفی مانند قرار گرفتن تحت فشار فیزیکی و یا...

تعداد نظرات : ۰
۴۸۳۸
میگرن چشمی چیست؟
۱۱ خرداد ,۱۳۹۸

میگرن چشمی چیست؟

میگرن چشمی یا کلاسیک؛ سردرد شدیدی است که با تغییرات در قوه بینایی همراه است. این تغییرات شامل دیدن نورهای درخشان یا...

تعداد نظرات : ۸
۲۱۶۱۴
مگس پران چشم چیست؟
۹ خرداد ,۱۳۹۸

مگس پران چشم چیست؟

ممکن است که برای شما هم پیش آمده باشد که حین خیره شدن به یک تصویر مانند یک صفحه ساده کاغذی، ذراتی...

تعداد نظرات : ۱۰
۲۷۸۴۵
کوررنگی
۸ خرداد ,۱۳۹۸

کوررنگی چیست؟

کوررنگی همان‌طور که از نام آن پیداست یک نوع اختلال در دیدن رنگ هاست. این اختلال ممکن است که حین دیدن یک...

تعداد نظرات : ۰
۲۶۰۳
علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟
۷ خرداد ,۱۳۹۸

علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟

همان طور که می‌دانید مجرای اشک یک کانال ضروری است که توسط آن مایعات خارج می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که از...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۱۱
 شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم کودکان چیست؟
۶ خرداد ,۱۳۹۸

 شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم کودکان چیست؟

عفونت چشم کودکان هم می‌تواند مشکل ساده‌ای باشد که با یک قطره آنتی بیوتیکی حل شود هم می‌تواند آن قدر خطرناک باشد...

تعداد نظرات : ۰
۲۸۱۱۰
درمان قرمزی چشم و علل ایجاد آن چیست؟
۵ خرداد ,۱۳۹۸

درمان قرمزی چشم و علل ایجاد آن چیست؟

باید دانست که قرمزی چشم همیشه علامت یک بیماری چشمی نیست و در بسیاری از موارد یک امر طبیعی است مثل قرمزی...

تعداد نظرات : ۰
۶۳۵۴
علت سوزش چشم و راه‌های درمان آن
۴ خرداد ,۱۳۹۸

درمان سوزش چشم و علت آن چیست؟

سوزش چشم یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف حالتی به کار می‌رود که عامل داخلی یا خارجی سبب آزار چشم و...

تعداد نظرات : ۲۵
۳۲۵۱۸
چرا دچار درد چشم می شویم؟
۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۸

چرا دچار درد چشم می شویم؟

اغلب افراد در زمان های مختلف درد چشم را تجربه می کنند که گاها با سوزش نیز همراه است. ممکن است که...

تعداد نظرات : ۰
۱۰۱۴۹

پرسیدن سوالات