آشنایی با برخی از بیماری های چشم انسان
۱۷ آذر ,۱۳۹۷

آشنایی با برخی از بیماری های چشم انسان

برای بیشتر مردم، حس بینایی در مقایسه با سایر حواس پنجگانه بااهمیت ترین گزینه است. حس بینایی به افراد اجازه می‌دهد تا جهان اطراف خود را به خوبی درک نمایند. بنابراین مهم است که از بیماری های چشم‌ جلوگیری کرده و به نحو احسن از آن‌ها مراقبت کنیم تا در آینده بینایی خوبی داشته باشیم. اغلب انسان‌ها گاه به گاه بیماری های چشم را تجربه کرده و مشکلات بینایی با افزایش سن فزونی می‌یابند.

بسیاری از این مشکلات ازقبیل عفونت چشم کودکان در صورت تشخیص به‌موقع، جزئی هستند و زمانی زیادی به طول نمی‌انجامند. اما برخی از مشکلات جدی چشم وجود دارد که می‌تواند موجب آسیب‌های جدی مانند از دست رفتن دائمی دید چشم‌ها شود. خوشبختانه اکثر مشکلات چشم، از جمله آن‌هایی که جدی و خطرناک هستند، می‌توانند پیشگیری شوند. در ادامه به بیان برخی از مشکلات چشم که قابل پیشگیری هستند می‌پردازیم.

گلوکوم (آب سیاه)

بیماری گلوکوم که به علت روند صعودی فشار داخل چشم (IOP) به وجود می‌آید بر عصب بینایی تاثیر گذاشته و احتمال دارد منجر به از دست دادن بینایی شود. گلوکوم به دو نوع باز (شایع‌ترین شکل که معمولا بدون درد است) و بسته (که اغلب ناگهان اتفاق می‌افتد و با درد و قرمزی چشم همراه است) طبقه بندی می‌شود.

گلوکوم (آب سیاه)

در مراحل اولیه گلوکوم اغلب علائمی وجود ندارد. به مرور بینایی تحت تأثیر قرار گرفته و موجب خسارت دائمی می‌شود. پیشرفت گلوکوم را می توان با قطره های چشم، درمان‌های لیزر یا جراحی، آهسته یا متوقف کرد، بنابراین تشخیص زود هنگام کلید طلایی است.

آب مروارید

آب مروارید یک لنز ابری بدون درد در چشم است که باعث تیره شدن بینایی می‌شود. آب مروارید به آرامی همان طور که فرد سنش بیشتر می شود، پیشرفت می‌کند. علل آب مروارید عبارتند از: دیابت، تروما، مصرف برخی داروها و …

آب مروارید

دژنراسیون ماکولا

بیماری های چشم دژنراسیون ماکولا که معمولا بعد از 60 سالگی شروع می‌شود به طور مداوم ماکولا را منهدم می‌کند، بخش مرکزی شبکیه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این به ندرت باعث کور شدن کامل می‌شود، زیرا تنها مرکز دید درگیر می‌شود.

دو نوع AMD وجود دارد:

مرطوب و خشک. در AMD مرطوب، عروق خونی غیرطبیعی در پشت شبکیه شروع به رشد می‌کنند، خون و مایع را از دست می‌دهند و موجب از بین رفتن دید مرکزی می‌شوند که ممکن است به سرعت رخ دهد. در AMD خشک، سلول‌های حساس به نور در ماکولا به آرامی تجزیه می‌شوند و باعث می‌شود که دیدگاه مرکزی در طول زمان کاهش یابد.

دژنراسیون ماکولا

آماس ملتحمه

آماس ملتحمه یک التهاب بسیار رایج و قابل درمان از ملتحمه (یک غشای شفاف که درون پلک‌ها و سفید چشم قرار دارد) است. عروق خونی وقتی که ملتهب می‌شوند، بیشتر قابل تشخیص هستند و چشم را صورتی یا قرمز نشان می‌دهند. التهاب می‌تواند به علت عفونت، آلرژن و یا برخی عوامل دیگر ایجاد شود. عفونت‌های باکتریایی و ویروسی آماس ملتحمه بسیار مسری می‌باشند. عفونت چشم کودکان عموما با قرمزی چشم و تورم پلک‌ها همراه است.

آماس ملتحمه

یووئیت

یووئیت ملتهب شدن لایه‌های میانی چشم می باشد. uvea لایه‌ای از چشم است که حاوی شریان‌ها و رگ‌ها است که ساختارهای مهم مورد استفاده در بینایی را تغذیه می‌کند. علایم یووئیت شامل: آسیب به چشم، عفونت‌ها، یا بیماری‌های روماتولوژیک و التهابی است که بر سایر قسمت‌های بدن تاثیر می‌گذارد. علامت اصلی یووئیت درد در چشم است. چشم به رنگ قرمز (خونریزی) ظاهر می‌شود و شما ممکن است بینایی تیره، حساسیت نور و لکه در دید مشاهده کنید.

یووئیت

چکیده:

بسیاری از مردم به بیماری های چشم مبتلا می شوند اما دچار علائم اولیه نمی‌شوند. بیماری‌های چشم ممکن است بدون درد باشند و حتی تغییری در دید ایجاد نکنند تا زمانی که کاملا پیشرفته شوند. این مشکلات در سنین مختلف رخ می‌دهند. برای مثال عفونت چشم کودکان یکی از نشانه‌هایی است که در سنین پایین قابل مشاهده است، لذا بهترین راه برای مراقبت از بینایی، معاینات منظم چشم پزشکی است.

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات در انتظار تایید :425
  1. هادی منیعات says:

    درمورد بیماری کوتس

مقالات مرتبط

۸ آبان ,۱۴۰۰

انتخاب مسیر

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر در یکی از مناطق مرکزی شهر نزدیک به غرب تهران قرار گرفته است. بسیاری از بیمارستانها...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۰۸
۸ آبان ,۱۴۰۰

دریافت نوبت

شما می توانید به 3 طریق نوبت معاینه در مرکز بصیر دریافت نمائید 1- تلفنی: با شماره 61900 تماس حاصل نمائید. در...

تعداد نظرات : ۴
۱۲۰۴۷
۸ آبان ,۱۴۰۰

راهنمای طبقات

1- طبقه همکف: در صورتی که برای معاینه مراجعه کرده اید: • هنگام ورود به واحد اطلاعات مراجعه فرمائید تا ورود شما...

تعداد نظرات : ۰
۲۲۷۵
۸ آبان ,۱۴۰۰

استرابیسم یا انحراف چشم

در استرابیسم ناهنجاری در محور نگاه چشمها به وجود آمده مسیر نگاه ها متفاوت است. این بیماری معمولا در اطفال شیوع دارد...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۱۶
۸ آبان ,۱۴۰۰

گلوکوم یا آب سیاه

حفره داخلی چشم عمدتا توسط ماده ای ژلاتینی به نام ویتره یا زجاجیه پر شده که قوام کره چشم را نگاه می...

تعداد نظرات : ۰
۱۸۴۴
۸ آبان ,۱۴۰۰

زیبائی، ترمیمی و مجاری اشکی

زیبا دیده شدن از ویژگی هائی است که انسانها عمدتا به آن اهمیت می ورزند. زیبائی صورت و چشمها در این میان...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۲۲
۸ آبان ,۱۴۰۰

شبکیه

شبکیه لایه درونی و عمقی چشم است که از میلیونها حسگر عصبی برای گیرندگی ، ثبت و انتقال تصاویر وارد شده به...

تعداد نظرات : ۲
۲۲۹۳
۸ آبان ,۱۴۰۰

قرنیه

چشم کره ای است به قطر تقریبی 5/2 سانتیمتر. لایه بیرونی این کره از بافتی سخت و مقاوم تشکیل شده که به...

تعداد نظرات : ۰
۳۷۰۶
۸ آبان ,۱۴۰۰

بیمه ها

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر طرف قرارداد بیمه ها ی پایه و تقریبا تمامی بیمه های تکمیلی و نیز برخی از...

تعداد نظرات : ۰
۱۳۱۷۸
۸ آبان ,۱۴۰۰

خدمات جنبی

عـلاوه بـر ارائـه خدمـات اصلـی چشـم پـز شـکی در مرکـز فـوق تخصصـی چشـم پزشـکی بصیـر، بـه منظـور فراهـم سـاختن حـد اکثـر راحتـی...

تعداد نظرات : ۰
۱۵۱۷
۸ آبان ,۱۴۰۰

کلینیک زیبائی چشم

در کلینیک زیبائی چشم با هماهنگی و وقت قبلی چشم پزشکان فوق متخصص ما به بررسی درخواستهای مراجعین پرداخته و بهترین راهکارها...

تعداد نظرات : ۰
۲۴۵۵
۸ آبان ,۱۴۰۰

آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر همه روزه آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی می باشد.

تعداد نظرات : ۰
۱۲۸۰

پرسیدن سوالات