علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟
28 می ,2019

علل انسداد مجرای اشکی در کودکان چیست؟

همان طور که می‌دانید مجرای اشک یک کانال ضروری است که توسط آن مایعات خارج می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که از طریق این مجراهاست که آبی که مرتبا سطح چشم را خیس می‌کند ، خارج می‌شود. انسداد مجرای اشکی باعث می‌شود تا این قطرات اشک نتوانند به صورت عادی از چشم خارج شوند و در چشم تجمع پیدا می‌کنند که در نهایت باعث می‌شود که چشم اشک آلود، خیس و حالت التهابی داشته باشد.

بسیاری از نوزادان زمانی که به دنیا می‌آیند در چندین ماهه اول این مجرای اشک را به صورت تکامل یافته ندارند و می‌توان این‌طور گفت که مجرای اشکی آن ها به صورت کامل رشد پیدا نکرده است که این مشکل به نوبه خود می‌تواند باعث انسداد مجرای اشکی، اشک ریختن بیش از حد از چشم و عفونت های چشمی شود.

انسداد مجرای اشک در بسیاری از کودکان شایع است و طبق آمار می‌توان گفت که حدود یک سوم از نوزادانی که به دنیا می‌آیند دچار انسداد مجرای اشکی می‌شوند. خوشبختانه این انسداد یک بیماری جدی نیست و می‌توان با انجام روش های ساده ای آن را درمان کرد.

انسداد مجرای اشکی

علل انسداد مجرای اشکی چیست؟

در اغلب نوزادانی که به دنیا می آیند مجرای اشکی بسته است. به این نوع معمولا انسداد مادرزادی مجرای اشکی گفته می شود که در واقع ناشی از این است که مجرای اشکی بیش از حد باریک است و یا یک شبکه ی بافتی در آن وجود دارد که باعث می شود اشک به راحتی از آن خارج نشود و در نهایت مسدود شود. در اغلب موارد این مشکل تا قبل از یک سالگی حل می شود.

عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارد که باعث انسداد مجرای اشکی در کودکان می شود. در کودکانی با سن بالاتر این مشکل به ندرت رخ می دهد. برخی از کودکان پولیپ بینی دارند که در واقع باعث می شود یک توده ی اضافه در بینی و انتهای مجرای اشکی آن ها رشد کند. انسداد مجرای اشکی میتواند یک نشانه برای کیست یا تومور در بینی باشد اما این مورد در کودکان هم به ندرت رخ می دهد.

ممکن است که آسیب های مختلفی به چشم وارد شود که موجب بریده شدن مجرای اشکی نیز می شود که در نهایت انسداد و عدم عملکرد صحیح این مجرا می شود. اما با انجام جراحی های ترمیمی می توان بلافاصله پس از آسیب دیدگی های مختلف و بروز انسداد جلوگیری کرد.

علائم انسداد مجرای اشکی شامل چیست؟

علائم انسداد مجرای اشکی معمولا در یکی از چشم ها به وجود می آید. علائمی که در نهای انسداد مجرای اشکی بروز کنند عبارتند از :

  • اشک های زیاد: میتوان گفت که چشم ها اگر بیش از اشک آلود باشند باعث می شود که مجرای اشکی مسدود شود.
  • تشکیل جرم های سفید رنگ یا زرد رنگ: در این حالت ممکن است که پلک ها به هم بچسبند.
  • قرمزی و تورم در اطراف بینی و چشم: این تورم در واقع ناشی از این است که عفونت سیستم تخلیه اشکی در چشم باشد. در واقع می توان گفت که عفونت در صورت تشدید می تواند موجب تب، درد و همچنین افزایش تورم و قرمزی شود که به نوبه خود این موارد باعث ایجاد چرک و مخاط در چشم می شوند.

اغلب کودکانی که دچار مسدود شدن مجرای اشکی خواهند شد علائمی که ذکر شد را بین چند روز تا چند هفته اول تولد خواهند داشت. در صورتی که کودک شما دچار بیماری هایی که عفونت تنفسی را در بر دارد خواهند شد مانند سرماخوردگی های مختلف یا سینوزیت علائم انسداد مجرای اشکی نیز به طور قطع وخیم تر خواهد شد.

علائم انسداد مجرای اشکی شامل چیست؟

عوارض انسداد مجرای اشک

عفونت مجرای اشکی ممکن است که بر اساس شرح حالی که از بیمار دریافت می شود متفاوت باشد. این مورد را میتوان با معاینه ی فیزیکی مشخص کرد.  پزشک حتی ممکن است که میزان ریزش اشک را هم مشخص کند تا مطمئن شوید که مایع اشک به صورت کاملا طبیعی از مجرای اشکی بیرون می ریزد. تست های دیگری هم وجود دارد که از آنها برای تشخیص میزان انسداد و یا محل دقیق آن استفاده می شود.

درمان های مختلف

قطره چشمی

اولین درمان این انسداد را میتوان قطره چشمی معرفی کرد. اگر نوزاد شما به انسداد مجرای اشکی دچار شده است معمولا پزشک برای درمان عفونت قطره و یا پماد آنتی بیوتیک تجویز می کند. در نظر داشته باشید که این قطره در واقع درمان کننده انسداد مجرا نیست اما زمانی که عفونت چشم برطرف شود در واقع میتوان با روش های ماساژ که توسط پزشک تجویز می شود آن را درمان کرد.

کمپرس گرم

کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که به کودک خود برای خارج شدن اشک از چشمانش کمک کنید. در این حال میتوانید روی چشم او کمپرس گرم قرار دهید. هر زمان که احساس کردید اشک در چشم او جمع شده است باید با کمک یک حوله و یا پارچه نخی که آن را در آب گرم خیس کرده اید روی چشم را تمیز کنید. در این حالت حتی میتوانید به آرامی روی غدد اشکی فشار اندکی بیاورید و دست خود را آرام به سمت خروجی مجرای اشک بکشانید تا مایعاتی که درون آن وجود دارند خارج شوند. دقت داشته باشید که برای این کار به هیچ وجه شیئی را وارد مجرای اشک نکنید.

کمپرس گرم

به طور خلاصه…

انسداد مجرای اشکی یکی از شایع ترین مشکلات در نوزادان و کودکانی به شمار می آید که تازه به دنیا آمده اند. این بیماری دارای نشانه های مختلفی است که از جمله آنها میتوان به اشک زیاد، تورم و جرم پذیری، قرمزی و تورم چشم اشاره کرد که بسته به میزان انسداد می تواند برای کودک شما آزار دهنده باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم میتوانید با مراجعه به پزشک و دریافت دستورالعمل های لازم اقدام به برطرف سازی این انسداد کنید. دقت داشته باشید که از فرو بردن هر شیئی به داخل مجرای اشک به شدت خودداری کنید.

مقالات مرتبط

30 اکتبر ,2021

انتخاب مسیر

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر در یکی از مناطق مرکزی شهر نزدیک به غرب تهران قرار گرفته است. بسیاری از بیمارستانها...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۸۵
30 اکتبر ,2021

دریافت نوبت

شما می توانید به 3 طریق نوبت معاینه در مرکز بصیر دریافت نمائید 1- تلفنی: با شماره 61900 تماس حاصل نمائید. در...

تعداد نظرات : ۰
۱۲۱۵۴
30 اکتبر ,2021

راهنمای طبقات

1- طبقه همکف: در صورتی که برای معاینه مراجعه کرده اید: • هنگام ورود به واحد اطلاعات مراجعه فرمائید تا ورود شما...

تعداد نظرات : ۰
۲۳۳۷
30 اکتبر ,2021

استرابیسم یا انحراف چشم

در استرابیسم ناهنجاری در محور نگاه چشمها به وجود آمده مسیر نگاه ها متفاوت است. این بیماری معمولا در اطفال شیوع دارد...

تعداد نظرات : ۰
۳۰۸۴
30 اکتبر ,2021

گلوکوم یا آب سیاه

حفره داخلی چشم عمدتا توسط ماده ای ژلاتینی به نام ویتره یا زجاجیه پر شده که قوام کره چشم را نگاه می...

تعداد نظرات : ۰
۱۹۰۴
30 اکتبر ,2021

زیبائی، ترمیمی و مجاری اشکی

زیبا دیده شدن از ویژگی هائی است که انسانها عمدتا به آن اهمیت می ورزند. زیبائی صورت و چشمها در این میان...

تعداد نظرات : ۰
۳۲۸۱
30 اکتبر ,2021

شبکیه

شبکیه لایه درونی و عمقی چشم است که از میلیونها حسگر عصبی برای گیرندگی ، ثبت و انتقال تصاویر وارد شده به...

تعداد نظرات : ۰
۲۳۵۹
30 اکتبر ,2021

قرنیه

چشم کره ای است به قطر تقریبی 5/2 سانتیمتر. لایه بیرونی این کره از بافتی سخت و مقاوم تشکیل شده که به...

تعداد نظرات : ۰
۳۷۷۲
30 اکتبر ,2021

بیمه ها

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر طرف قرارداد بیمه ها ی پایه و تقریبا تمامی بیمه های تکمیلی و نیز برخی از...

تعداد نظرات : ۰
۱۳۲۶۹
30 اکتبر ,2021

خدمات جنبی

عـلاوه بـر ارائـه خدمـات اصلـی چشـم پـز شـکی در مرکـز فـوق تخصصـی چشـم پزشـکی بصیـر، بـه منظـور فراهـم سـاختن حـد اکثـر راحتـی...

تعداد نظرات : ۰
۱۵۷۶
30 اکتبر ,2021

کلینیک زیبائی چشم

در کلینیک زیبائی چشم با هماهنگی و وقت قبلی چشم پزشکان فوق متخصص ما به بررسی درخواستهای مراجعین پرداخته و بهترین راهکارها...

تعداد نظرات : ۰
۲۵۱۵
30 اکتبر ,2021

آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر همه روزه آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی می باشد.

تعداد نظرات : ۰
۱۳۳۹

پرسیدن سوالات